Ogłoszenia

«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi». J 16, 12 - 15
 
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2019-06-08 Odsłon: 18

Poczet papieży

8. Święty Telesfor (125-136)

Był z pochodzenia Grekiem Prawdopodobnie urodził się w Kalabrii. Nie jest znana data urodzin. Przed objęciem w 125 roku funkcji biskupa Rzymu był pustelnikiem. Przypisuje się mu wprowadzenie 40-dniowego postu przed Wielkanocą, zwyczaj odprawiania mszy w noc Bożego Narodzenia (pasterki) oraz śpiewania hymnu Gloria (Chwała na wysokości Bogu…).

Zmarł w Rzymie w styczniu 136 roku pod koniec panowania cesarza Hadriana. Ireneusz z Lyonu wspomina, że Telesfor pozostawił po sobie „chlubne świadectwo”. Jego śmierć męczeńska znajduje potwierdzenie w źródłach. W kalendarzu liturgicznym wspominany był 5 stycznia. Na ilustracji zdjęcie z portretem papieża Telesfora – medalion będący fragmentem płaskorzeźby w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Nie jest znany autor ani data jego powstania.

 

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2019-06-08
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone