Ogłoszenia

Dzisiaj Maryja stała się nam niebem, niosąc Boga, który do niej zstąpił i w niej zamieszkał. św. Efrem Syryjczyk
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2019-11-30 Odsłon: 24

Poczet papieży

16. Św. Kalikst I (217 – 222)

Nie jest znana data i miejsce urodzenia Kaliksta. Był synem Dimitiusa z Trastevere i niewolnikiem Karpofora, dla którego prowadził bank w dzielnicy Piscina Publica. Po upadku banku uciekł. Schwytany zobowiązał się do zwrotu pieniędzy. Po oskarżeniu o wywołanie awantury w żydowskiej synagodze, gdzie wtargnął w celu odszukania dłużnika, został więźniem w kopalni na Sardynii. Uwolniony stamtąd został wraz z innymi chrześcijanami dzięki wstawiennictwu Murcji, metresy cesarza Kommodusa. Z uwolnienia Kaliksta nie był usatysfakcjonowany Wiktor I, który usunął Kaliksta z Rzymu do Antium. Ten powrócił jednak do Rzymu na żądanie papieża Zefiryna. W czasach pontyfikatu Zefiryna był diakonem i zarządcą cmentarza przy Via Appia, zwanego obecnie katakumbami św. Kaliksta. Był zwierzchnikiem niższego duchowieństwa. Został biskupem Rzymu ok. 217 r. Mniejszość wybrała na papieża Hipolita, który został pierwszym antypapieżem. Hipolit oskarżał Kaliksta o wspieranie modalizmu i rozluźnienie dyscypliny (np. wyświęcenia na kapłanów kilkakrotnie żonatych mężczyzn).

Kalikst przyznał sobie prawo (edykt z 217 r.) do odpuszczania grzechów ciężkich (morderstwo, cudzołóstwo, rozpusta). Wbrew prawu rzymskiemu uznawał małżeństwo arystokratki z mężczyzną niższego stanu. Wykluczył z Kościoła Sabeliusza, przywódcę tej herezji.

Kalikst zmarł ok. 222 r., prawdopodobnie podczas zamieszek za Zatybrzu. Tam też został pochowany – przy Via Aurelia. Grób Kaliksta został odkryty w 1960 r. na cmentarzu Kalepodiusza przy Via Aurelia. Jego dniem liturgicznym jest 14 października (wspomnienie dowolne). W ikonografii jest przedstawiany w stroju pontyfikalnym z tiarą na głowie. Atrybutami Kaliksta I są: księga, pastorał i kamień na księdze.

 

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2019-11-30
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone