Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2019-11-30 15:05 Odsłon: 177

Poczet papieży

16. Św. Kalikst I (217 – 222)

Nie jest znana data i miejsce urodzenia Kaliksta. Był synem Dimitiusa z Trastevere i niewolnikiem Karpofora, dla którego prowadził bank w dzielnicy Piscina Publica. Po upadku banku uciekł. Schwytany zobowiązał się do zwrotu pieniędzy. Po oskarżeniu o wywołanie awantury w żydowskiej synagodze, gdzie wtargnął w celu odszukania dłużnika, został więźniem w kopalni na Sardynii. Uwolniony stamtąd został wraz z innymi chrześcijanami dzięki wstawiennictwu Murcji, metresy cesarza Kommodusa. Z uwolnienia Kaliksta nie był usatysfakcjonowany Wiktor I, który usunął Kaliksta z Rzymu do Antium. Ten powrócił jednak do Rzymu na żądanie papieża Zefiryna. W czasach pontyfikatu Zefiryna był diakonem i zarządcą cmentarza przy Via Appia, zwanego obecnie katakumbami św. Kaliksta. Był zwierzchnikiem niższego duchowieństwa. Został biskupem Rzymu ok. 217 r. Mniejszość wybrała na papieża Hipolita, który został pierwszym antypapieżem. Hipolit oskarżał Kaliksta o wspieranie modalizmu i rozluźnienie dyscypliny (np. wyświęcenia na kapłanów kilkakrotnie żonatych mężczyzn).

Kalikst przyznał sobie prawo (edykt z 217 r.) do odpuszczania grzechów ciężkich (morderstwo, cudzołóstwo, rozpusta). Wbrew prawu rzymskiemu uznawał małżeństwo arystokratki z mężczyzną niższego stanu. Wykluczył z Kościoła Sabeliusza, przywódcę tej herezji.

Kalikst zmarł ok. 222 r., prawdopodobnie podczas zamieszek za Zatybrzu. Tam też został pochowany – przy Via Aurelia. Grób Kaliksta został odkryty w 1960 r. na cmentarzu Kalepodiusza przy Via Aurelia. Jego dniem liturgicznym jest 14 października (wspomnienie dowolne). W ikonografii jest przedstawiany w stroju pontyfikalnym z tiarą na głowie. Atrybutami Kaliksta I są: księga, pastorał i kamień na księdze.

 

aktualizowano: 2019-11-30 15:05
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone