Ogłoszenia

  1. Obchodzimy dziś XVIII Dzień Papieski pod hasłem Promieniowanie ojcostwa.
    Po każdej Mszy świętej zbieramy ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży - Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tradycyjnie w świetlicy parafialnej  rozprowadzamy  „kremówki papieskie”.  Zapraszamy na  godz. 16.00 na procesję Różańcową z naszego kościoła do figury św. Jana Pawła II przy parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2018-04-14 18:19 Odsłon: 117

Przewodnik po Biblii - część CLIII

Listy mieszkańców – Poświęcenie muru – Nadużycia i reformy

Ne 11-12, 26 LISTY MIESZKAŃCÓW

11, 3-19: prawdopodobnie lista tych, którzy już mieszkali w Jerozolimie (zasadniczo ta sama, co w 1 Krn 9, 2-17). Liczba mieszkańców powiększona jest o tych, którzy mieszkali w otaczających wioskach.

w. 25-36: lista zajmowanych wiosek.

12, 1-9: kapłani i lewici, którzy wrócili z Zorobabelem.

11, 23: zob 1 Krn 25.

12, 9: dwa chóry śpiewające na przemian.

12, 27-47 POŚWIĘCENIE MURU

Dwie procesje, każda prowadzona przez chór, szły wzdłuż murów w przeciwnych kierunkach i spotykały się na dziedzińcu świątyni, żeby zakończyć uroczystość dziękczynieniem i złożeniem ofiar.

Była to okazja do wielkiej radości.

13 NADUŻYCIA I REFORMY

Wersety 1-3 wiążą się chyba ściślej z 4-9 niż 12, 44. W 433 r. przed Chr. Nehemiasz wrócił na dwór króla Artakserksesa. Kiedy po pewnym czasie znowu przybył do Jerozolimy, stwierdził, że podczas jego nieobecności popełniono wiele nadużyć. Jawnie łamano prawa szabatu: znowu (zob. Ezd 9-10) zawierano małżeństwa z cudzoziemkami. Nehemiasz podjął ostre środki, żeby zwalczać te wszystkie nadużycia i rozprawić się z winowajcami.

Osiągnięcia Ezdrasza i Nehemiasza w tych przełomowych latach po powrocie z wygnania są godne podziwu. Gdyby nie oni, ich nieugięta wiara i nieustraszona działalność, przetrwanie odrębnej żydowskiej religii i społeczności – wraz  z tym wszystkim, co one znaczą dla chrześcijaństwa – byłoby rzeczą nader wątpliwą. Z tego względu ich nieustępliwość w sprawie małżeństw mieszanych była koniecznością. Dyskryminacja cudzoziemskich kobiet nie miała podłoża rasowego, ale wynikała ze stosunku do ich zdegenerowanej religii. (Stary Testament nie potępia małżeństw między rasami, jeżeli oboje partnerzy czczą Boga Izraela). Historia nauczyła Żydów, że domieszka pogaństwa, z jego luźnymi normami i odwoływaniem się do najniższych instynktów natury ludzkiej, mogłaby szybko sprowadzić wiarę żydowską na brzeg przepaści.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997)

 

aktualizowano: 2018-04-14 18:19
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone