Ogłoszenia

W poniedziałek kończymy wizytę duszpasterską Rodzin. Zachęcamy do zgłaszania kolędy dodatkowej

czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2018-04-25 15:14 Odsłon: 135

Przewodnik po Biblii - część CLV

Aktywna królowa

Est 2 Estera królową; Mardocheusz ratuje życie królowi

Na okres między rozdziałami 1. a 2. Przypadają lata zgubnej wojny z Grecją – bitwy pod Termopilami i Salaminą. Dopiero po czterech latach król wybiera nową królową. Wśród najpiękniejszych dziewcząt sprowadzonych do stolicy, gdzie przez dwanaście miesięcy były poddane zabiegom upiększającym i następnie przedstawione królowi, znajduje się młoda żydowska dziewczyna, Estera, kuzynka Mardocheusza. Kiedy nadeszła jej kolej, zachwyciła króla, który wybrał ją na królową.

w. 5-6: Mardocheusz miałby blisko 120 lat, gdyby był wzięty do niewoli w 597 r. przed Chr. Prawdopodobnie chodzi o to, że jego rodzina była wśród uprowadzonych wówczas jeńców.

Hadassa/Estera (7): niektórzy przywiązują wielką wagę do faktu, że imiona Estera i Mardocheusz są podobne do imion babilońskich bogów Isztar i Marduk. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro oba imiona zostały im nadane w niewoli, o czym wyraźnie jest tutaj powiedziane w przypadku Estery.

Tebet (16): grudzień/styczeń 479 r. przed Chr.

w. 23: Ten zapis w kronikach dworskich okazuje się ważny w późniejszym czasie (6, 1-2).

3 Kariera Hamana i spisek przeciwko Żydom

Nie wiemy dlaczego Mardocheusz nie chciał złożyć pokłonu przed Hamanem. Być może uważał, że wymagania Hamana przekraczają zakres dworskiej etykiety. Spełnienie ich oznaczałoby popadnięcie w bałwochwalstwo. Haman, zirytowany zachowaniem się Mardocheusza, planuje zagładę całej rasy.

Jako człowiek przesądny, szuka najlepszego dnia na przeprowadzenie swojego planu. Na szczęście dla Żydów taki dzień miał nadejść dopiero za jedenaście  miesięcy. Haman łatwo uzyskuje aprobatę króla, oskarżając Żydów o buntownicze usposobienie i obiecując wpłacenie do skarbca królewskiego olbrzymiej sumy. (Haman liczy na konfiskatę dóbr i majątków żydowskich.)

4 Estera dowiaduje się o zamiarze Hamana

Estera, jako jedyna z ludności żydowskiej, ma dostęp do króla, który jednak nie wzywał jej do siebie już od miesiąca. Pozostało jej tylko jedno: pójść do niego, nie czekając na wezwanie. Pełna niepokoju podejmuje ryzyko.

w. 14-16: Nie wymienia się tutaj imienia Boga, ale wiara Mardocheusza jest oczywista. Postowi musiała towarzyszyć modlitwa.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2018-04-25 15:14
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone