Ogłoszenia

  1. Obchodzimy dziś XVIII Dzień Papieski pod hasłem Promieniowanie ojcostwa.
    Po każdej Mszy świętej zbieramy ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży - Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tradycyjnie w świetlicy parafialnej  rozprowadzamy  „kremówki papieskie”.  Zapraszamy na  godz. 16.00 na procesję Różańcową z naszego kościoła do figury św. Jana Pawła II przy parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2018-07-21 16:37 Odsłon: 66

Przewodnik po Biblii - część CLV

Księga Hioba 3-14 - Pierwsza część dysputy

Hiob tak cierpi, że wolałby nigdy się nie narodzić. Chciałby znaleźć pokój i ulgę w śmierci.

w. 8: Hiob ma na myśli magów, którzy mogą przekląć dzień, żeby stał się „nieszczęśliwy”. Lewiatan to zapewne potwór, który miał być uwięziony przez Boga w momencie stworzenia. W rozdz. 41 Lewiatan jest krokodylem.

w. 24: Płacz i jęki są jego chlebem powszednim.

4-5 Pierwsza mowa Elifaza

Hiob często pomagał innym w kłopotach. Teraz sam zdany jest na radę innych. Bóg niszczy grzeszników, a nie niewinnych (4, 7). Nikt nie jest bez winy w obliczu Boga (17). Cierpienie jest nieuniknioną częścią życia (9, 7). Najlepiej jest zwrócić się do Boga (8), przyjąć Jego naganę (17) i czekać, aż znowu okaże swą łaskę. Elifaz mówi dużo rzeczy słusznych, ale jego diagnoza w przypadku Hioba jest błędna.

5, 4: przy bramie miasta rozstrzygano sprawy sądowe i zawierano umowy; było to centrum życia publicznego.

6-7 Odpowiedź Hioba

Powiedzieć komuś, kto znajduje się u kresu wytrzymałości, żeby był cierpliwy (11-12), zakrawa na ironię (6, 6-7). Hiob chce już tylko przestać istnieć. Przyjaciele nie okazali mu życzliwości, kiedy najbardziej jej potrzebował (14nn). On sam niczym nie zasłużył na cierpienie (30). Życie składa się z dni wypełnionych cierpieniem i bezsennością nocy (7, 3-6).

7, 11-21: Hiob zwraca się do Boga i otwiera przed Nim serce, swój lęk, swoje pragnienie śmierci. Dlaczego Bóg nie zostawi go w spokoju? Jeżeli przyczyną jest grzech, dlaczego Bóg nie chce przebaczyć?

6, 18-19: karawany kupców przemierzające pustynię szukają wody i nie znajdując jej, idą dalej, aż giną z pragnienia.

7, 5: z wrzodów Hioba wylęgają się robaki.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997)

aktualizowano: 2018-07-21 16:37
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone