Ogłoszenia

"Bądźcie słoneczkami rozsiewającymi naokoło promyki ciepła, światła i Bożego szczęście." - św. Urszula Ledóchowska
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2019-10-02 Odsłon: 25

Przewodnik po Biblii – część CLXIII

Księga Przysłów (część II)

1, 1-7 Wprowadzenie

Księga Przysłów na początku określa swój cel (2-6) i swoją podstawę (7). Adresowana jest zwłaszcza do ludzi młodych i niewykształconych, ale na naukę nikt nie jest ani za stary, ani za mądry.

w. 1: Najlepiej traktować ten fragment jako tytuł całej księgi, a nie jako pierwszą część. Przysłowia Salomona rozpoczynają się od 10, 1.

Bojaźń Pańska (7): ważne, powtarzające się w księdze wyrażenie. Chodzi tu o cześć i poważanie okazywane Bogu, które znajdują wyraz w posłuszeństwie, ufności w Nim pokładanej i w świadomej chęci unikania zła (3, 7).

1, 8 - 9, 18 LEKCJE MĄDROŚCI

Nauczyciel zwraca się do uczniów, jak mądry ojciec zwracałby się do syna. Młody człowiek musi dokonać ważnego wyboru: między dobrym, a złym postępowaniem; między mądrością, a głupotą; między drogą życia wskazaną przez Boga, a własną drogą. Nauczyciel przedstawia dwie możliwości i pokazuje, dokąd prowadzi każda z nich. Temat każdej lekcji jest ten sam: „Nabieraj mądrości”.

Powtarzanie jest nadal dobrą metoda nauczania!

Rozdział 1

Strzeż się pochlebstw złoczyńców (10-19) i słuchaj głosu mądrości (20-33). Ten, kto zlekceważy jej wezwanie, będzie żałował do końca życia.

w. 12: Szeol, królestwo zmarłych.

Mądrość (20): nauczyciel przedstawia mądrość jako wielką damę, która stara się przyciągnąć uwagę zwykłych ludzi, konkurując z inną kobietą – głupotą, która nie zasługuje na nazywanie jej damą.

Rozdział 2

Mądrości trzeba szukać przez poznanie Boga. Trudno ją zdobyć, ale warta jest każdego wysiłku (1-10).

Jest ochroną przed złym towarzystwem mężczyzn (12-15) i kobiet (16-19). Prowadzi nas drogami sprawiedliwości (20).

Rozdział 3

Weź sobie do serca mądre nauki; zachowaj pokorę; ufaj Bogu (1-12). Mądrość ofiarowuje dary, których nie można kupić za pieniądze: pokój, szczęście, bezpieczeństwo (13-26). Mądrość uczestniczyła w akcie stworzenia i nadal działa w przykazaniach pozytywnych i negatywnych, które regulują życie codzienne i związki między ludźmi (27-35).

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997r.)

 

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2019-10-02
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone