Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2020-05-16 Odsłon: 51

Słownik pojęć i symboli liturgicznych

N, jak… nowenna

Dziewięciodniowe nabożeństwo najczęściej odprawiane w jakiejś intencji i przed jakimś wizerunkiem: obrazem albo figurą. Dziewięciodniowe trwanie na modlitwie odwołuje się do trwania apostołów w wieczerniku z Maryją Panną przed Zesłaniem Ducha Świętego. Między świętem Wniebowstąpienia a Pięćdziesiątnicą upływa dziewięć dni. W ciągu wieków nowenny odprawiali ludzie różnych stanów, w tym wielu świętych. Uważa się je za wyjątkowo skuteczną formę wyrażania czci i prośby. Nowenny odprawia się przed niektórymi świętami jako przygotowanie do nich, np. przed Bożym Narodzeniem, przed Zesłaniem Ducha Świętego – wówczas odpowiednie modlitwy bywają odmawiane przez prezbitera po Eucharystii. Wielu wiernych indywidualnie odprawia nowenny, np. przed świętem św. Józefa.

Nowenny mają różne formy. Publikowane są nowenny do określonych świętych, np. do św. Judy Tadeusza, patrona spraw beznadziejnych, czy do św. Michała Archanioła. Przez dziewięć dni odczytuje się np. czytania z Pisma Świętego dotyczące w jakiś sposób danego świętego lub odmawia się jakąś litanię, powierza się mu różne intencje, zarówno prywatne, jak i całego Kościoła, odmawia się Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu. Można też modlić się własnymi słowami czy w ciszy. W Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej Chrystus prosi ją, by odprawiła nowennę za ojczyznę. Nowenna ta miała się składać z Litanii do Wszystkich Świętych.

Najbardziej znaną w Polsce nowenną jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wielu kościołach czczony jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jeśli jednak czczony jest inny obraz czy figura i Matka Boska wzywana innym imieniem, również przed tymi obrazami nieraz odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wielu kościołach takie nabożeństwo odprawiane jest stale, np. w środy po południu. Wówczas nosi ono nazwę nieustającej nowenny. Wierni składają na kartkach prośby i podziękowania do Matki Bożej – są one odczytywane w trakcie nabożeństwa i nieraz po jego zakończeniu sprawowana jest Msza św. w tych intencjach. Po modlitwie wstępnej (najczęściej jest to tzw.  modlitwa rzymska) następuje litanijna modlitwa dziękczynna, w której wierni powtarzają wezwanie: „Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy (za odzyskane zdrowie, za pocieszonych w strapieniu, za ocalonych z rozpaczy itp.)”. Po modlitwie odczytanej przez prezbitera, śpiewie i i odczytaniu intencji następuje analogiczna litania błagalna: „za chorych, abyś ich uzdrowiła, za strapionych, abyś ich pocieszyła, za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była…”. W modlitwie zwanej Westchnieniem kapłan wypowiada słowa: „Tyś Szafarką łask wszelkich. Ty masz wielką władzę nad Sercem Boga i Jego niewypowiedzianymi skarbami łask, a Jezus, Syn Twój, niczego Ci nie może odmówić”. Czasem odmawiana jest też modlitwa powszechna w różnych sprawach Kościoła i świata. Nowenna ta jest silnie zabarwiona uczuciowo. Liczne uczestnictwo wiernych w tej nowennie i składane przez nich podziękowania pozwalają mniemać, że wyrażana w taki sposób wiara niejednokrotnie wyjednuje ludziom potrzebną pomoc. W maju nieustająca nowenna bywa łączona z nabożeństwami majowymi, a w październiku – z różańcowymi. Istnieją też osobne nowenny stanowe: w intencji mężczyzn, kobiet, rodzin, z udziałem dzieci, z udziałem osób starszych i chorych. Oprócz nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawianej w kościołach, w modlitewnikach zamieszczany jest tekst takiej dziewięciodniowej nowenny przeznaczonej do prywatnego odmawiania.

 

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2020-05-16
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone