Ogłoszenia

Zgodnie z obowiązującymi wymogami, biorąc udział Mszach Św. i nabożeństwach w kościele mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Dbając o swoje bezpieczeństwo pamiętajmy o stosownych odległościach w czasie liturgii oraz w czasie podchodzenia do Komunii Świętej.
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2020-03-21 11:38 Odsłon: 144

Św. Józef - przewodnik na drogach wiary

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Najświętsza Dziewica Maryja przeżyła w Nazarecie swoje zwiastowanie i w podobnej sytuacji życiowej znalazł się św. Józef, Jej małżonek. Też miał swoje zwiastowanie, ale jakże odmienne. Zanim otrzymał światło od Boga, przeżył w swoim sercu prawdziwą burzę, doświadczenie, które poddało jego wiarę niezwykle wymagającej próbie. Ewangelia czytana w tym dniu (Mt 1, 16. 18-21) ukazuje Józefa jako człowieka heroicznej wiary i zawierzenia, który tak jak Maryja, poświęcił swoje życie Bogu, przyjmując Jego wolę. Posłuchajmy komentarza św. Jana Pawła II:

Józef z Nazaretu uwierzył Bogu. Uwierzył tak, jak niegdyś Abraham. Uwierzył, gdy Bóg przemówił do niego słowami Anioła Pańskiego. Słowa te brzmiały tak: „Józefie, Synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów” (w. 20-21). Józef, który przedtem – „nie chcąc narażać Maryi na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie” (w. 19) teraz: „uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański” (w. 24). „Wziął do siebie Maryję – i To, co się w Niej poczęło”.

Okazał się prawdziwym potomkiem Abrahama wedle wiary. Potomkiem uprzywilejowanym. Oto bowiem dane mu było stać się świadkiem najbardziej bezpośrednim, świadkiem naocznym wypełnienia się obietnicy danej kiedyś Abrahamowi pod osłoną wiary. Jeśli tamten „wbrew nadziei uwierzył nadziei” – to Józef tak samo uwierzył. Oto został wezwany głosem Boga, ażeby nadzieja zbawienia mogła wypełnić się w świecie (św. Jan Paweł II, Homilia 19 marca 1982).

Rozważając ten fragment Ewangelii trzeba przyjrzeć się swojej wierze, jaka ona jest? Bóg stawia dziś przed nami Józefa, męża heroicznej wiary, który jest naszym potężnym orędownikiem w niebie. Warto zaufać jemu, jak on zaufał Bogu. Powierzyć się jemu na drodze wiary. Niech on prowadzi i wyprasza łaski, abyśmy stawali się w świecie świadkami chrześcijańskiej nadziei.

Marek Stankiewicz

Modlitwa do św. Józefa

Święty Józefie!

Twoja ojcowska dobroć sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone, stają się łatwymi do rozwiązania. Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach. Oddal od nas niebezpieczeństwa nam grożące, weź pod swoja opiekę nasze dusze i ciała, nasze życie, zdrowie, nasz dom i wszystko, co Twojej przemożnej opiece polecamy. Okaż nam, święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi sługami. Święty Józefie, Ojcze i Opiekunie naszej rodziny, przyczyń się za nami. Amen

 

aktualizowano: 2020-03-21 11:38
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone