Ogłoszenia

Dzisiaj Maryja stała się nam niebem, niosąc Boga, który do niej zstąpił i w niej zamieszkał. św. Efrem Syryjczyk
czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2019-08-10 12:04 Odsłon: 70

Wakacyjna pocztówka

Kaplica na wyspie - Najświętszej Maryi Panny w Studzienicznej

To miejsce szczególne. Niewielka wyspa na Jeziorze Studzienicznym, administracyjnie przyległa do Augustowa, na niej niewielka kaplica NMP, wchodząca w skład sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej i zespołu sakralnego w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej. Z archiwalnych źródeł kamedulskich z Wigier wynika, iż już na początku XVIII w. na wyspie Jeziora Studzienniczego w sposób szczególny czczona była przez okoliczną ludność kopia obrazu MB Częstochowskiej. Wzmiankuje się, że około 1728 r. osiadł na wyspie nieznany pustelnik. W roku 1741 proboszcz augustowski uzyskał pozwolenie na budowę kaplicy, czemu jednak kameduli z Wigier nieszczególnie sprzyjali. Dopiero w 1772 r. na wyspie osiadł pustelnik Wincenty Morawski, były oficer wojsk polskich, należący do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i wybudował drewnianą kapliczkę.

W 1777 r. starosta augustowski Stanisław Karwowski zakupił w Augustowie inną drewnianą kaplicę, którą Morawski z pomocą ludności przeniósł do Studzienicznej. Znajdowały się w niej trzy ołtarzyki. W głównym umieszczono obraz MB Częstochowskiej. Przy obrazie znajdowały się wota, zaś nad ołtarzem napis: Kapłani Boga pamiętajcie o mnie tego miejsca fundatorze Wincentym Grzeszniku. Umieszczono też ołtarzyki boczne – pod wezwaniem św. Jana Nepomucena i św. Tekli. Morawski w 1782 r. odbył pielgrzymkę do Rzymu, gdzie uzyskał prawo do czterech odpustów zupełnych roczne (Zesłanie Ducha Świętego, 26 lipca na św. Anny, 16 maja na św. Nepomucena i 23 września na św. Tekli). Przywiózł też obrazy świętych, które umieścił w kaplicy.

W XIX w. Studzieniczna stała się popularnym miejscem pielgrzymek. Czyniono więc starania o postawienie nowej kaplicy. W 1871 r. zbudowano fundamenty, oparte na 64 drewnianych palach wbitych w ziemię, połączonych kratowaniem z bali i wzmocnionych brukiem kamiennym. Właściwa murowana kaplica została wybudowana w 1872 r. przez inżyniera Kanału Augustowskiego Ludwika Jeziorkowskiego. Pod koniec XIX w. została usypana grobla łącząca wyspę ze stałym lądem. W 1908 r. powstał drewniany ołtarz i zakupiono do kaplicy fisharmonię.

Wydarzeniem na pewno szczególnym była wizyta w Studzienicznej papieża Jana Pawła II w 1999 r. Na tę okoliczność tuż obok kaplicy umieszczono pomnik upamiętniający to wydarzenie, przedstawiający papieża Polaka, schodzącego na ląd z różańcem w dłoni. Przywiózł go wówczas w to miejsce 9 czerwca statek pasażerski „Serwy” Żeglugi Augustowskiej. Jan Paweł II płynął wtedy z Augustowa do Gorczycy, zawijając właśnie do przystani w Studzienicznej, by pomodlić się w kaplicy maryjnej. Na pamiątkę tego wydarzenia trasę rejsu z Portu w Augustowie do Studzienicznej (przez rzekę Nettę, Kolonowice, jez. Białe, Śluzę w Przewięzi, jez. Studzieniczne) nazwano Szlakiem Papieskim.

Ciekawostki:

- kaplica ma formę ośmiokątnej rotundy, stylistycznie zaś nawiązuje do architektury renesansowej, uwieńczona jest niewielką sygnaturką;

- kaplica pojawiła się w filmie „Karate po polsku” z 1983 r.

W czasie naszej wizyty w Studzienicznej akurat w kaplicy trwała Eucharystia, stąd brak zdjęć z jej wnętrza.

Zapraszamy do GALERII

Fot. Adam Szewczyk, Jakub Szewczyk. Opr. Adam Szewczyk

aktualizowano: 2019-08-10 12:04
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone