Ogłoszenia

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA: Msze święte wg porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna przy kościele po Mszy św. o 7.00 i po Mszy o 10.00. 
Na procesję przynosimy modlitewniki i książeczki. Prosimy aby nie parkować samochodów na terenie kościoła. Oktawa Bożego Ciała od czwartek do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa – Msza święta z procesją wokół świątyni i Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 18.00.
czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: 2019-12-21 19:56 Odsłon: 291

Adwent – droga i oczekiwanie

On sam przychodzi, by nas zbawić

Adwentem rozpoczyna się w Kościele rok liturgiczny. Jest to czas oczyszczenia i przygotowania serca na Boży dar - Syna Bożego, Emmanuela, którego z tęsknotą oczekujemy. Każde oczekiwanie rodzi nadzieję na spełnienie się tego, czego oczekujemy. A nadzieja chrześcijańska to pewność. Czekamy więc pewni, że Jezus przyjdzie. To jest sens Adwentu, i tego liturgicznego, i tego, który rozciąga się na całe nasze życie. Jesteśmy Ludem Bożym, który pielgrzymuje drogą wiary na spotkanie z Panem. Jesteśmy w drodze. Nasze życie jest drogą, na której dokonuje się zbawienie. Kościół głosem proroków nawołuje nas do przemiany życia, do oczyszczenia serca. Czas przygotować drogę dla Pana. I chociaż Adwent to czas radosnego i tęsknego wyczekiwania na Jezusa, to musi go cechować duch pokuty i ofiary. Przez pokutę i ofiarę trzeba przygotować swoje serce na mieszkanie dla Boga. Dlatego Adwent liturgicznie jest zanurzony w barwach fioletu, podobnie jak okres Wielkiego Postu. Tu jednak dominuje tęsknota i radosne oczekiwanie na narodziny Jezusa, Zbawiciela i Pana. Kościół daje nam też wzór do naśladowania – Maryję, która ma swoje szczególne miejsce w tym okresie.

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i roraty to szczególne akcenty tego czasu oczekiwania i przygotowania na przyjęcie Jezusa. Świeca roratnia symbolizuje właśnie Maryję, która w mroczny czas Adwentu niesie Chrystusa – Światłość Prawdziwą. To Niepokalana, z woli Jezusa, jest naszą Matką i przewodzi nam na drodze wiary. Per Mariam ad Jesum – Przez Maryję do Jezusa. Te słowa najlepiej oddają prawdę o roli Maryi w życiu każdego chrześcijanina. Adwent z Maryją to najlepszy sposób na owocne przeżywanie nie tylko Adwentu liturgicznego, zawierającego cztery niedziele, ale także tego czasu oczekiwania, który zakończy się Paruzją. Wszak nikt się tak nie troszczy o swoje dzieci, jak kochająca Matka. Dlatego warto przyjąć za towarzyszkę na drodze wiary Matkę Jezusa i Jej powierzyć przygotowanie swego serca na spotkanie z Panem, który już jest blisko! Tylko czystym sercem można przeżywać radość oczekiwania, która jest darem Ducha Świętego. Każda inna radość, to tylko surogat.

Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia,

Niech się raduje step i niech rozkwitnie!

Powiedzcie małodusznym: „Odwagi! Nie bójcie się!

Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata;

On sam przychodzi, by was zbawić”  (Iz 35, 1.4)

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2019-12-21 19:56
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone