Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2020-05-23 Odsłon: 29

Poczet papieży

21. Święty Korneliusz (251-253)

Urodził się w rzymskiej rodzinie Korneliuszów jako syn Kasjusza. Nie jest znana data urodzin. Prześladowania przez cesarz Decjusza spowodowały gwałtowane pogorszenie sytuacji chrześcijan. Wielu kapłanów było więzionych, wśród nich byli także potencjalni kandydaci na papieża, m.in. Mojżesz. Po śmierci papieża Fabiana władzę w Rzymie sprawowali duchowni, których rzecznikiem był prezbiter Nowacjan. Dopiero na początku 251 roku nastał czas przychylny do nowej elekcji.

Biskupem Rzymu w marcu 251 roku obrano Korneliusza. Konsekrowany został przez 26 obecnych w Rzymie biskupów. Poparł go także biskup Cyprian z Kartaginy. Wybór Korneliusza stał się powodem przejścia do opozycji Nowacjana, który liczył, że zostanie biskupem Rzymu. Działania Nowacjana kwestionujące wybór Korneliusza przyczyniły się do wyboru go na antypapieża przez kilku biskupów z Italii. Uzyskał on duże poparcie zwłaszcza w Rzymie i Antiochii.

Główna linia sporu między Korneliuszem a Nowacjanem dotyczyła licznej grupy tzw. lapsi (upadłych), czyli chrześcijan, którzy podczas prześladowań wyrzekli się wiary i chcieli ponownie wrócić do wspólnoty chrześcijańskiej. Korneliusz był zwolennikiem przyjmowania ich ponownie do Kościoła pod warunkiem odbycia pokuty. Nowacjan kategorycznie opowiadał się za ich wykluczeniem ze wspólnoty. Schizma Nowacjana rozprzestrzeniła się na terenie całego Cesarstwa Rzymskiego i przetrwała aż do V wieku. Zwolennicy Nowacjana nazywali siebie katharoi (czyści).

Korneliusz zdołał uzyskać poparcie duchowieństwa rzymskiego, dopiero gdy jego poglądy wsparli inni wpływowi biskupi, np. Cyprian z Kartaginy i Dionizy z Aleksandrii. Zwołany jesienią 251 roku synod rzymski zaakceptował propozycje Korneliusza i potępił Nowacjana. Korneliusz zmarł w czerwcu 253 roku prawdopodobnie a wygnaniu w Centumcelae (Civitavecchia) podczas kolejnych prześladowań chrześcijan, którzy odmówili składania ofiar błagalnych podczas epidemii. Szczątki Korneliusza zostały w późniejszym czasie przewiezione do Rzymu i pochowane w tzw. Kryptach Lucyny przy Katakumbach św. Kaliksta.

Liturgicznym dniem pamięci Korneliusza jest 16 września (wspomnienie obowiązkowe). W ikonografii św. Korneliusz przedstawiany jest w ornacie, tiarze, paliuszu, z pastorałem w kształcie krzyża, niekiedy z księgą. Indywidualnym atrybutem Korneliusza jest róg.

 

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2020-05-23
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone