Ogłoszenia

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA: Msze święte wg porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna przy kościele po Mszy św. o 7.00 i po Mszy o 10.00. 
Na procesję przynosimy modlitewniki i książeczki. Prosimy aby nie parkować samochodów na terenie kościoła. Oktawa Bożego Ciała od czwartek do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa – Msza święta z procesją wokół świątyni i Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 18.00.
czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: 2019-12-05 14:24 Odsłon: 219

Przewodnik po Biblii – część CLXX

Księga Koheleta (część II)

 

Rozdział 1

Autor formułuje temat: pustka i znikomość życia. Ludzie przychodzą i odchodzą. Cykle natury i historii powtarzają się. Nie ma nic nowego. Nawet szukanie mądrości – najwyższy cel człowieka – jest bezużyteczne, bo „kto przysparza wiedzy – przysparza i cierpień”.

Pod słońcem (3.9.14): zwrot często powtarzający się w Księdze Koheleta: świat widziany oczami człowieka.

Rozdział 2

Jak wykorzystać swój czas (3)? Jeżeli żyje się dla przyjemności – wszystkiego, co może dać bogactwo i pozycja społeczna – życie jest mimo wszystko puste (10-11). Mądrość jest lepsza niż głupota, ale w końcu śmierć upodabnia nas wszystkich do głupców. Wszystko o co zabiegamy i nad czym się trudzimy, będziemy musieli pozostawić innym. Oto marność życia „pod słońcem”. Nie ma bowiem radości ani spełnienia w życiu bez Boga (24-26).

Rozdział 3

W życiu jest stosowna pora na wszystko (1-9). Bóg sam tak urządził świat. Człowiek rozumie, co to jest czas, ale nie potrafi ogarnąć całego dzieła Bożego (11). To uczy go bojaźni Bożej. W życiu widzimy niesprawiedliwość i zepsucie (16nn.), ale Bóg wyznaczył czas sprawiedliwego sądu, chociaż wszyscy ludzie muszą umrzeć.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

 

aktualizowano: 2019-12-05 14:24
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone