Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: 2018-01-27 20:12 Odsłon: 138

Słownik pojęć i symboli liturgicznych

E, jak… Epifania

Wydaje się, że można mówić o chronologicznym pierwszeństwie obchodów Objawienia Pańskiego w stosunku do obchodów Bożego Narodzenia. Uroczystość Epifanii (Objawienia Pańskiego) jest pochodzenia wschodniego. Jej najstarsze ślady prowadzą do Aleksandrii w Egipcie, gdzie już w II w. bazylidianie, sekta gnostycka, upamiętniali chrzest Jezusa, czyli w ich przekonaniu moment, w którym Logos wziął w posiadanie człowieka Jezusa – dlatego stał się On Synem Bożym i Mesjaszem. Chrzest jest zatem zrodzeniem i narodzinami Chrystusa. Nie jest jasne, kiedy i jak ta gnostycka celebracja chrztu Jezusa stała się świętem Objawienia w Kościele egipskim.

Niektórzy autorzy uważają, że przyczyna powstania święta Objawienia Pańskiego na Wschodzie niewiele różni się od tej, która spowodowała pojawienie się uroczystości Bożego Narodzenia na Zachodzie. Według świadectwa Epifaniusza z Salaminy (315-403), w różnych miastach Egiptu i Arabii poganie obchodzili święto zwycięstwa światła ku czci boga-słońca Aiona, zrodzonego z dziewicy imieniem Kora. Czyniono to w kulminacyjnym momencie zimowego przesilenia słonecznego, mniej więcej dwa tygodnie po 25 grudnia, to znaczy w nocy z 5 na 6 stycznia. Przy tej okazji, w ramach uroczystego ceremoniału czerpano i przechowywano wodę z Nilu. Tutaj miałby swój początek przedmiot święta Epifanii na Wschodzie, które w głównej mierze, jak wspomniano powyżej, jest oparte na upamiętnieniu chrztu Jezusa.

Choć wielu autorów zaakceptowało teorię pogańskiego pochodzenia daty święta 6 stycznia, to wśród hipotez utrzymujących eklezjalne podłoże Epifanii możemy wspomnieć tę, która wyprowadza ją z kalendarza czytań biblijnych stosowanego w liturgii różnych Kościołów. To miałoby wyjaśnić różne akcenty tego święta w różnych regionach. Przyjmując styczeń za początek ciągłej lektury Ewangelii, każdy Kościół lokalny zabarwiałby je tymi odcieniami Ewangelii, z którymi był szczególnie związany. Na przykład w Azji Mniejszej zwyczaj używania Ewangelii Janowej mógł skierować to święto ku pełnej zbieżności między narodzinami a chrztem Chrystusa; w Jerozolimie preferowano tekst św. Mateusza, co w naturalny sposób prowadziło do utożsamienia początków Ewangelii z narodzinami Jezusa w Betlejem; zamiłowanie do Ewangelii św. Marka w Aleksandrii skłaniało do zogniskowania początku wszystkiego na samym wydarzeniu chrztu. Wszędzie jednak zachował się łączący element: ukazanie się Boga w Człowieku.

Wiadomo, że pod koniec IV w. święto Objawienia Pańskiego obchodzone 6 stycznia było obecne w wielu Kościołach wschodnich i zachodnich z dużą różnorodnością treści: chrzest Jezusa, Jego narodziny, pokłon Mędrców, cud w Kanie itp. Po wprowadzeniu Bożego Narodzenia na Wschodzie Epifania w tych Kościołach będzie upamiętniała głównie chrzest. Pierwsza informacja o jej obchodach w Rzymie pochodzi z połowy V w., a znajdujemy ją w Kazaniach o Objawieniu Pańskim, wygłoszonych przez św. Leona Wielkiego. Przedmiotem tego święta był – według nich – pokłon Mędrców, temat przeważający w większości Kościołów zachodnich.

aktualizowano: 2018-01-27 20:12
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone