Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: 2017-12-13 18:10 Odsłon: 75

Słownik pojęć i symboli liturgicznych

B, jak… baldachim

Pierwotnie osłona przenośna z nakryciem z kosztownego jedwabiu z Bagdadu (w języku włoskim baldacco – stąd nazwa). Baldachim traktowano także jako „niebo” i ustawiano przed tronami, ołtarzami, chrzcielnicą, miejscami świętymi w kościołach, w wiekach średnich stosowany również nad figurami świętych. Najbardziej znany tego typu baldachim znajduje się nad papieskim ołtarzem w Bazylice Świętego Piotra. Noszenie przez wiernych baldachimu, zwłaszcza podczas procesji z Sanctissimum, jest traktowane jako zaszczyt. W naszej parafii zwyczaj ten jest jeszcze wciąż żywy.

aktualizowano: 2017-12-13 18:10
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone