Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Adwent

aktualizowano: 2015-12-24 19:40 Odsłon: 399

W ten czas oczekiwania...

Początek Adwentu za nami. Pamiętajmy, że to również początek kościelnego roku liturgicznego. 

Okres ten, to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa. Sam termin „adwent”, który wywodzi się z łaciny, znaczy tyle, co „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku podczas Synodu w Saragossie (380 r.). Papież Grzegorz I Wielki (590-604) zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten, jako oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela, niemal od samego początku miał mieć radosny wydźwięk, jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne.
 
Adwent ma swoją specyficzną liturgię. Zwyczajowym nabożeństwem odprawianym w tym czasie każdego dnia prócz niedzieli są tzw. roraty. Są one sprawowane na cześć Maryi Panny i służą prośbie o przyjście Chrystusa. Najczęściej odbywają się wcześnie rano, choć nierzadko również wieczorem. Uczestnicy tego eucharystycznego nabożeństwa przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony, będące symbolem nadziei albo świece zwane „roratkami”. Niekiedy są one opasane białą lub niebieską kokardą, odsyłającą do kolorów maryjnych. Kościół zaleca również wiernym uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.
aktualizowano: 2015-12-24 19:40
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone