Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Okres Narodzenia Pańskiego

aktualizowano: 2016-01-30 18:07 Odsłon: 865

Podzwonne jasełkom

Jak co roku Lucyfer i jego diabły narzekają na okres Bożego Narodzenia, nie mają co wtedy robić, gdyż wszyscy są wtedy dla siebie mili, i przebaczają sobie...

fot. S. Łowicki

 

W tym roku jednak Lucyfer i Diabeł Boruta postanawiają zrobić kontrofensywę dla nieba. Archaniołowie Michał i Rafał rozmawiają o pracy aniołów i o starych dobrych czasach. Nagle przybiega do nich zdyszany archanioł Gabriel i opowiada o tym, że dzieci już nie pamiętają o Jezusie, a tylko o prezentach, co jest sprawką piekła, ogłaszaja czerwony alarm i wyruszają z odsieczą. Diabeł Boruta zstępuje do zwykłego domu na Ziemi, zabiera ze sobą do pomocy małego Diabełka. Mama prosi swoje dzieci: Angelikę i Czesia by posprzątały swój pokój, Boruta jednak namawia dzieci by tego nie robiły, tym samym rozwścieczając matkę. Boruta namawia Diabełka, by ten spróbował namówić Czesia do zła, ale Czesio - jak się wydało - widzi Diabełka i zaczyna z nim rozmawiać, co denerwuje Borutę. W tym samym czasie w niebie Anioł dyżurny wysyła Śmierć do tego domu, by załagodziła całą sytuację. Dowiaduje się o tym Święty Mikołaj i także wyrusza. W domu cała afera jest już w dość mocno zaawansowanym stanie, mama wymierza Angelice szlaban. Czesio nadal rozmawia z Diabełkiem. Wbiega Śmierć i nieudanie grozi Borucie zabójstwem rodziny. Sytuację ratuje Święty Mikołaj, po nim zjawiają się Archaniołowie. Chcą pokropić wodą święconą Diabła Borutę, a on w akcie ucieczki wyrzeka się piekła. Diabełka oszczędzają, a nawet przyjmują go za jego zasługi do nieba. Cała rodzina godzi się ze sobą. Lucyfer skazuje Diabła Borutę na męczarnie w piekle, a sam przyznaje się do kolejnej porażki.

Za zorganizowanie tegorocznych jasełek trzeba podziękować ks. Pawłowi Wiśniewskiemu. Scenografię i kostiumy przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 29, tam też odbywały się próby przed występem. Atmosfera podczas zajęć była lekka i przyjemna. Budującym dla naszego koła teatralnego jest fakt, iż aktorzy często sami wytykają (w grzeczny sposób) swoje błędy, jak i innych. Jasełka miały na celu pokazanie prawdziwej wartości Bożego Narodzenia. Wiele osób zwraca uwagę tylko na to, kto jaki prezent dostał, a przecież nie oto w tym czasie chodzi. Mam nadzieję, że w ten zabawny sposób mogliśmy pomóc uwierzyć w to innym.

 


 

Obejrzenie Jasełek wykonanych przez uczniów Gimnazjum nr 29 w Szczecinie było dla nas wielką przyjemnością. Bardzo podobała nam się gra aktorów, ich swoboda z jaką występowali przed publicznością zgromadzoną w kościele pw. św. Stanisława BM w Szczecinie. Zbudowane postaci były przekonywające, szczególnie diabeł Boruta, czy Lucyfer. Należy zwrócić uwagę na dopracowaną i bogatą charakteryzację postaci. Aniołowie musieli się nieźle napracować wobec tak prężnej grupy, ale poradzili sobie wspaniale. Urzekło nas też to, że w Jasełkach znalazło się miejsce na przemycenie tylu wartości, o których tak często na co dzień zapominamy: miłość, szacunek do drugiego człowieka (do rodzica, rodzeństwa). Nawet wspomniano o zdrowym odżywianiu.

Po tym przedstawieniu wyszliśmy bardzo podbudowani tą młodzieżą, ich zaangażowaniem, pracą, umiejętnościami, a jeszcze poczuciem humoru, bo przy tym bardzo dobrze się bawili. Jak słusznie zauważył ksiądz Paweł „młodzież przemówiła ludzkim głosem”.

Dorota i Stefan Łowiccy

 

aktualizowano: 2016-01-30 18:07
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone