Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Okres Wielkanocny

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2020-05-23 Odsłon: 37

Słodkie jarzmo miłości

„Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje” (J 14, 21a)

VI Niedziela wielkanocna

W ubiegłą niedzielę Jezus zachęcał nas do wiary w siebie. Dziś światło Ewangelii skierowane jest na miłość, która wyraża się życiem przykazaniami (J 14, 15-21). „Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania” – mówi na początku Jezus do swoich słuchaczy. Miłość Boga do człowieka to nie uczucie, tylko konkretne działanie na przestrzeni dziejów ludzkości. Swój szczyt osiągnęła ona w śmierci krzyżowej Syna Bożego. Przykazania, które dał Bóg, a które Jezus nazywa „swoimi”, są Bożym prawem wpisanym w serce człowieka, którego realizacja otwiera człowiekowi drogę do zbawienia. Nie są też one ograniczeniem ludzkiej wolności, ale drogowskazem wskazującym właściwy kurs tym, którzy są w drodze na spotkanie z Panem. Jednak wszystko zależy od miłości człowieka do Boga, czyli od mojej odpowiedzi na dar Bożej miłości. To jest bardzo ważne. To miłość do Pana stanowi centrum chrześcijaństwa i fundament życia ucznia. Idę za Chrystusem, bo w Niego wierzę. Można powiedzieć, że wiara  jest moją odpowiedzią na miłość Ojca, objawioną przez Syna. W tej miłości chodzi o to, abyśmy żyjąc nią stawali się podobni do Jezusa. To jest zadanie życia.

Miłowanie Go to nic innego, jak przyjęcie i życie Jego słowem, czyli życie słowem Boga. Chrystus zaprasza do pójścia za Nim w posłuszeństwie wiary i pełnieniu woli Ojca, która jest wyrażona w przykazaniach. Jest więc Dekalog swego rodzaju błogosławieństwem i pomocną dłonią Boga w trudnej pielgrzymce wiary. To na tej drodze, przez zachowywanie przykazań, najpełniej objawia się nasze człowieczeństwo i stajemy się wiarygodni jako świadkowie Boga, który jest miłością. Wszystkie nasze uczynki spełniane z miłości, są ukazywaniem prawdziwego obrazu Boga, który w swoim sercu nosimy. Nie możemy miłować Pana pięknymi słowami, ale konkretnymi czynami, realizując przykazania Boże. Wszak Ewangelia zaprasza wszystkich, którzy chcą iść za Jezusem, do tracenia życia.

Zachowywanie przykazań oznacza również trwanie w przymierzu z Bogiem, będącym przymierzem miłości. Owszem, można zachowywać Dekalog z obowiązku czy z lęku przed Bogiem, ale Jezusowi nie o to chodzi. Jesteśmy wolni. W Chrystusie Bóg nas umiłował, wybrał i wyzwolił, przywracając utracone synostwo Boże. Jesteśmy wolnymi dziećmi Boga i takimi Bóg chce nas mieć tu i teraz, i w wieczności. I przemawia do nas językiem miłości, pragnąc naszej odpowiedzi w tym samym języku. Stąd zapowiedź i dar Ducha Świętego, Ducha Prawdy, który rozlewa w sercach naszych miłość Bożą, czyniąc nas zdolnymi do życia Bożą miłością w naszych konkretnych warunkach. Dlatego też przykazanie miłości, jakie daje nam Jezus, jest dla nas przykazaniem wiodącym. Miłość staje się nowym prawem, które Chrystus objawia i w świetle tego prawa trzeba rozeznawać swoją drogę, i takie podejmować decyzje, aby zawsze dochować wierności Bogu, czyli zachować przykazania. Kto kocha, nie odczuwa ich ciężaru, bo miłość sprawia, że wola spontanicznie podejmuje dobre czyny.

Jeżeli naprawdę miłujemy Boga to wszystkie Jego nakazy i zakazy zawarte w Dekalogu przestają ważyć, a miłość nasza do Boga sprawia, że to jarzmo jest słodkie, a Jezusowe brzemię lekkie. Słowa, które Pan Jezus wypowiada, są skierowane  do mnie i do ciebie. Ewangelia wymaga ode mnie i od ciebie odpowiedzi. Trzeba dokonać refleksji nad swoim życiem w świetle Jezusowej nauki. Czy zachowuję przykazania? Czy żyję nimi na co dzień? A może czuję się nimi zniewolony, są mi kulą u nogi? Jak jest w moim życiu?

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2020-05-23
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone