Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Okres Wielkanocny

aktualizowano: 2017-04-22 21:44 Odsłon: 358

Zmartwychwstał Pan i żyje dziś!

„Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych” (J 20, 9)

Wielka Noc, która jaśnieje jak światło! Dzisiejsza Ewangelia przynagla nas, abyśmy wzorem Marii Magdaleny udali się do grobu Pańskiego i zobaczyli na własne oczy, że kamień jest odsunięty od grobu. Droga do życia jest otwarta, ale paradoksalnie to grób występuje w tym fragmencie Ewangelii w głównej roli. Wymieniony jest aż siedmiokrotnie! Od słów Marii Magdaleny: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy gdzie Go położono” (w. 2), aż do ósmego wiersza: „Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył”, grób Jezusa jawi się jako fundament najważniejszej prawdy naszej wiary. Pusty grób stanowi wielką niespodziankę świtu nowej Paschy.

Co skłoniło ucznia do uwierzenia w zmartwychwstanie Pana? Chusta, która była na Jego głowie i rozpostarte płótna, w które było owinięte ciało Pana, wystarczyły Ewangeliście (ów drugi uczeń) do uwierzenia, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał. Daje on osobiste świadectwo wiary w zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Dotąd, bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych (w. 9). Choć Chrystus mówił im kilkakrotnie o swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu nie pojmowali jeszcze tej prawdy. Potrzebne było doświadczenie pustego grobu, aby doznać olśnienia łaską i otworzyć oczy serca, zrozumieć Pisma! On jest pewien, że Pan żyje. W tym grobie nie ma już śmierci, tu triumfuje życie. Tutaj dokonało się zmartwychwstanie, tu jest początek nowego życia dla wszystkich, którzy uwierzą w imię Jednorodzonego Syna Bożego, który trzeciego dnia powstał z martwych i wyszedł z grobu! Dzieło, które rozpoczęło się na krzyżu, dopełniło się w grobie przez zmartwychwstanie Chrystusa: Jezus raz na zawsze pokonał śmierć, która jest gorzkim owocem grzechu człowieka. Gdyby Pan nie powstał z martwych, to Jego krzyżowa śmierć byłaby daremna. Boży plan odkupienia człowieka okazałby się niedoskonały, wręcz chybiony, a przecież cały człowiek, i dusza i ciało, został odkupiony przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana, Jezusa Chrystusa i to On dziś triumfuje. Dlatego wiara chrześcijańska ma sens, bo stawia jako nasze przeznaczenie nie śmierć, ale zmartwychwstanie i życie wieczne w ciele uwielbionym, na wzór ciała Chrystusowego. Trzeba więc, razem z umiłowanym uczniem, wejść do pustego grobu i zanurzyć się w prawdzie, którą głosi ten niemy świadek wszechmocy Bożej, i tę prawdę z wiarą przyjąć, bo ona jest kluczem do zmartwychwstania: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie (J 11, 25).

Marek Stankiewicz

aktualizowano: 2017-04-22 21:44
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone