Ogłoszenia

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną do Chrystusa Króla Wszechświata codziennie po babożeństwie wypominkowym

czytaj więcej »

Okres zwykły

aktualizowano: 2018-02-10 19:51 Odsłon: 224

Jezus - Boży lekarz

„Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił” (Mk 1, 34a)

V Niedziela Zwykła

Dzisiejszy fragment Ewangelii stanowi tryptyk ukazujący Zbawiciela działającego na terenie Galilei. Jezus  w dalszym ciągu przebywa w Kafarnaum, kontynuując swoją misję poprzez uzdrawianie chorych i uwalnianie opętanych od złych duchów (Mk 1, 29-39). Pierwszy obraz to uzdrowienie teściowej Szymona Piotra, która „leżała w gorączce”. Kiedy Jezus ujął ją za rękę i podniósł, wstała zdrowa i usługiwała wszystkim. Drugi obraz przedstawia Chrystusa, który po zachodzie słońca, kiedy już skończył się szabat, uzdrawia wielu chorych, a opętanych uwalnia od demonów. Ewangelista Marek pisze, że całe miasto zebrało się u drzwi!  Niesłychana rzecz. Sensacja! Cóż tam musiało się dziać! Ogromny tłum ludzi, wielu chorych, znękanych, opętanych, a Jezus pośród nich, pełen mocy, uzdrawiający cierpiących i wyzwalający od szatana. Poruszająca scena. I trzeci obraz, jakże inny. Noc, pustynia i Chrystus rozmawiający ze swoim Ojcem. Wyszedł o zmroku, po cichu, ale i tam Go znaleźli. „Wszyscy Cię szukają!” – powiedział Szymon do Niego. A Jezus na to: „Pójdźmy do sąsiednich miejscowości, aby tam nauczać, bo na to wyszedłem”. I chodził po całej ziemi galilejskiej, głosząc Ewangelię w synagogach i wyrzucając demony. O czym świadczy ta cała seria uzdrowień i wyzwoleń od złego ducha, których Jezus dokonał? Rozpoczynając swoja publiczną działalność mówił, że czas już się wypełnił i nadchodzi królestwo Boże. Wraz z Jego przyjściem nadszedł czas zupełnie inny. Jesteśmy u początku ery mesjańskiej, która jest jeszcze okryta tajemnicą. Jezus jeszcze nie ujawnia swojej tożsamości, a złym duchom zabrania mówić kim jest. Chrystus pragnie, głoszonym słowem i czynami objawiającymi Jego nadludzką moc, otwierać serca słuchaczy i świadków tych wydarzeń na dar Ojca, jakim jest Jego osoba. Już od początku rozlega się wezwanie do nawrócenia i przyjęcia Dobrej Nowiny. Człowiek zniewolony przez grzech, chory na ciele i duszy, pozostaje w mocy złego ducha. Jest bezsilny. Czas, który nastał wraz z przyjściem Jezusa, jest objawieniem Bożego miłosierdzia i łaski. Cuda Chrystusa nie są tylko demonstracją Jego mocy, ale przede wszystkim znakami, które właśnie objawiają Jego miłosierdzie. Ono jest Jego „piętą achillesową”, słabością, która zaprowadzi Go na krzyż, gdzie dokona się ostateczne zwycięstwo nad szatanem. Jezus w ten sposób pragnie wzbudzić wiarę u wszystkich, którzy słuchają Jego nauki i widzą Jego cuda. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że zło ustępuje przed Jezusem. On je zwycięża mocą słowa. Chrystus jest lekarzem, który uwalnia od zła i od demonów, a dotykając uzdalnia do czynienia dobra. Jezus przyszedł, aby obdarować nas na nowo pełnią życia i przywrócić nam utraconą godność synów.

Ewangelia Boża jest jedynym skutecznym lekarstwem, które podaje nam Jezus, Boży Lekarz. To jest Jego misja. Po to właśnie wyszedł od Ojca (w. 38).

Żeby lekarstwo przepisane przez lekarza było skuteczne, trzeba je regularnie, według zaleceń lekarza stosować. A jak ja traktuję Ewangelię? Czy regularnie karmię się słowem Bożym? Czy z wiarą przyjmuję naukę Jezusa?

Marek Stankiewicz 

aktualizowano: 2018-02-10 19:51
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone