Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Okres zwykły

aktualizowano: 2017-10-14 20:59 Odsłon: 200

(Posiąść) Dziedzictwo Syna

„Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący stał się głowicą węgła. Pan to sprawił i cudem jest w naszych oczach” (Mt 21, 42)

XXVII Niedziela Zwykła

Dzisiejszy fragment Ewangelii w redakcji św. Mateusza stanowi przypowieść, która jest alegorią historii Izraela (Mt 21, 33-43). Każdy szczegół tej opowieści ma swoje znaczenie: gospodarzem jest Bóg; winnicą naród wybrany przez Boga czyli Żydzi; sługami są prorocy; synem Jezus, który zostanie zabity (ukrzyżowany) poza murami Jerozolimy; przewrotni rolnicy – zabójcy to niewierni Żydzi; inny naród, któremu zostanie  powierzona winnica to poganie.

Przypowieść rozpoczyna się opisem troski Boga o swoją winnicę, ukazuje Jego miłość w faktach, byśmy Go zrozumieli i przynosili owoc, upodabniający nas do Niego (ww. 33-34). Mnożącym się gestom Jego dobroci odpowiada nasza wzrastająca podłość: systematycznie bijemy i zabijamy proroków, którzy wzywają nas do przynoszenia upragnionego owocu (ww. 35-36). Naszą odpowiedzią na Jego naciski jest automatyczna i monotonna reakcja. Nie ma drogi wyjścia. Uporczywości Jego miłości odpowiada coraz to grubszy mur naszego odtrącenia! W końcu Ojciec wysyła „tego” Syna. Właśnie wobec Niego wychodzi na jaw nasz zamiar, jaki nosiliśmy w sobie: zabić, by zyskać dziedzictwo (ww. 37-39). Zapytani przez Jezusa słuchacze odpowiedzieli, że zbrodnia ta zasługuje na najwyższą karę(ww. 40-41). Jednak Pan podał odmienne wyjaśnienie: odrzucenie starszych ludu zapoczątkuje nowy lud, a odrzucony kamień stanie się kamieniem węgła nowej świątyni (ww. 42-44). 
(S. Fausti SJ „Wspólnota czyta Ewangelię według św. Mateusza”).

Jezus Chrystus, Syn-kamień oddał się dobrowolnie z miłości większej od wszelkiego rodzaju zła w ręce ludzi którzy Go zabili, aby w ten sposób dać życie wszystkim. Stał się w ten sposób kamieniem węgielnym nowej świątyni, która łączy wszystkich ludzi, tworząc z nich jeden lud. Paradoksalnie przez śmierć Syna otrzymujemy od Niego dziedzictwo, którym jest Jego życie. I to jest prawdziwy cud, jaki Pan sprawił: Dobro triumfuje nad złem! Bóg, który jest miłosierną miłością objawioną w Synu uczynił wszystko, ażeby człowiek stał się współdziedzicem obiecanych dóbr niebieskich. Niczego nie zaniedbał. W swoim Synu otwiera wszystkim drogę do królestwa niebieskiego. Stawia jednak warunek: Trzeba pójść drogą Syna. Życie człowieka jest czasem przynoszenia owoców. Bóg cierpliwie oczekuje na plon. Jak żyję? Co przyniosę Bogu w ofierze? Naręcze winogron nabrzmiałych miłością, czy cierpkie jagody grzechu?

Marek Stankiewicz

aktualizowano: 2017-10-14 20:59
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone