Ogłoszenia

Jarmark Jakubowy
20-22.07.2018
Rekolekcje przed odpustem 22 - 24.07.2018
Odpust ku czci św. Jakuba Ap 25.07 godz. 18.00

czytaj więcej »

Okres zwykły

aktualizowano: 2018-01-20 20:05 Odsłon: 224

Powołanie - świadectwo - przekaz wiary

„Poszli więc i zobaczyli gdzie mieszka. I tego dnia pozostali u Niego” (J1, 39b)

II Niedziela Zwykła

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje niezwykłą rolę, jaką odgrywa świadectwo wiary w rozwoju królestwa Bożego na ziemi (J 1, 35-42). „Dwaj uczniowie usłyszeli jak mówił i poszli za Jezusem” (w. 37).

Jan Chrzciciel widząc przechodzącego Jezusa, daje o Nim świadectwo wobec swoich uczniów.

Uczniowie Jana poszli za Jezusem. Od tej chwili stali się uczniami Słowa. Poszli za Barankiem posłanym przez Boga i „tego dnia  pozostali u Niego”. Spotkanie, które „zaaranżował” Jan Chrzciciel, doprowadziło do spotkania, poznania i przyjęcia Jezusa, jako obiecanego Mesjasza. Z tego spotkania zrodziła się nowa relacja, relacja wiary i miłości. Dokonał się pierwszy nabór uczniów, dając początek szkole Jezusa: „I tego dnia pozostali u Niego” (w. 39b). A co potem? Ten dzień, o którym mówi Ewangelista Jan, to całe życie Chrystusa, cały Jego apostolski trud, zwieńczony uwielbieniem przez śmierć krzyżową i zmartwychwstanie (por. J 9, 4). Stając się więc uczniami Pana, pozostaną nimi aż do końca.

To co dokonało się w życiu Jana Apostoła i Andrzeja, brata Szymona Piotra – objawienie Mesjasza przez świadectwo Jana Chrzciciela, odmieniło ich dotychczasowe życie. Poszli za Jezusem, zobaczyli gdzie mieszka i pozostali u Niego. Dokonało się powołanie do pracy w winnicy Pańskiej. U boku Jezusa, swego Mistrza, rozpoczęli wędrówkę nową drogą, a właściwie podjęli tę sama drogę co On, Baranek Boży, który gładzi nasz grzech. To oznacza pójście za Jezusem! Zwrot w kierunku Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Chrześcijaństwo to nie jest katalog zakazów i nakazów, ale to Osoba Jezusa Chrystusa, za którym się idzie dobrowolnie, z miłości. Pierwsi uczniowie pojęli coś niesłychanego. Uchwycili Tajemnicę. Tego, który był obiecany i wyczekiwany, którego dzień stał się ich „dziś zbawienia”. I dlatego Andrzej wypowiada do napotkanego brata takie, a nie inne słowa: „Znaleźliśmy Mesjasza” (w. 41). Andrzej, uczeń Jezusa, daje świadectwo i przyprowadza swego brata do Chrystusa, który nadając mu nowe imię – Piotr, powołuje go do grona swoich uczniów -misjonarzy, świadków prawdy, aby przez ich świadectwo wiary doprowadzić nas do pełni życia. Jesteśmy u początków Kościoła, którego źródłem jest Baranek.

Fragment dzisiejszej Ewangelii przedstawia świadectwo, które jak ogień niesiony wiatrem, przenosi się z miejsca na miejsce, zapalając wszystkich tym samym światłem. Czytając dalsze wersety (ww. 43-51) zauważymy, że Jezus powołuje Filipa, a Filip z kolei przyprowadza do Jezusa Natanaela. Widzimy jak skuteczne jest żywe świadectwo wiary i jakie przynosi owoce. Jest też ono wezwaniem do nawrócenia, które opiera się na wyznaniu, że Jezus jest Mesjaszem. I tak jak zawsze, w świetle słowa Bożego, trzeba postawić sobie pytanie o swoje własne życie wiarą. Jakim jestem chrześcijaninem? Jakim świadkiem Mesjasza? Jaka  jest moja relacja z Jezusem? Jeżeli moje chrześcijańskie życie nie jest żywym przekazem wiary, to za kim idę?

Nowy arcybiskup Paryża, Michel Aupetit, w liście pasterskim skierowanym do swoich diecezjan postawił dwa pytania: „W jaki sposób wychodzicie, by spotkać tych, którzy nie przychodzą do kościoła? Jak wychodzicie do tych, którzy nie znają Chrystusa?”

Marek Stankiewicz

aktualizowano: 2018-01-20 20:05
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone