Ogłoszenia

Zgodnie z obowiązującymi wymogami, biorąc udział Mszach św. i nabożeństwach w kościele mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Dbając o swoje bezpieczeństwo pamiętajmy o stosownych odległościach w czasie liturgii oraz w czasie podchodzenia do Komunii Świętej.

czytaj więcej »

Okres zwykły

aktualizowano: 2019-07-13 18:41 Odsłon: 299

W służbie królestwa Bożego

„Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki (Łk 10, 3)

XIV Niedziela Zwykła

Tak, jak posłał wcześniej z misją Dwunastu (Łk 9, 1-6), tak teraz posyła Pan Jezus innych, siedemdziesięciu dwóch uczniów, aby głosili królestwo Boże (Łk 10, 1-9). Posyła ich po dwóch przed sobą, tam dokąd sam zamierzał przyjść, jako zwiastunów Jego królestwa. Posyła ich parami, aby w razie potrzeby mogli sobie wzajemnie pomagać i z powodu świadectwa, do którego ważności wymagana jest zgodność dwóch osób. Jest jeszcze trzeci powód takiego posłania w parach. Otóż każda para uczniów jest zaczątkiem wspólnoty i daje świadectwo obecności imienia, które ich łączy (zob. Mt 18, 20). Stawia im też takie same wymagania, jak Apostołom. Sprawy materialne i zabezpieczenia nie są najważniejsze. Oni idą w imię Jezusa, jako duchowi zwiastuni. Ich misja ma się realizować w ubóstwie, zaufaniu i posłuszeństwie Jego słowu. Mają iść, narażając się nawet na niebezpieczeństwo. Bezbronni wobec świata, tak jak On, Boży Baranek, który będąc wydanym w ręce ludzi, nie bronił się i oddał swoje życie. Dlatego uczeń posłany przez Pana nie może stawać się wilkiem, ale do końca musi zachować status owcy. I tylko w takiej relacji do świata posłany zachowa swoją tożsamość. O tym trzeba zawsze pamiętać: My, wszyscy ochrzczeni, jesteśmy posłani przez Chrystusa jak owce między wilki. Owieczka – to jest nasza legitymacja. Czy to kapłan, czy osoba zakonna, czy świecka - każdy jest posłany, aby zgodnie z obowiązkami stanu głosić królestwo Boże, które nie jest z tego świata. Owca z natury nie jest zdolna do wojowania. Dlatego też miecz nie jest przydatny w służbie królestwa niebieskiego. Posłany prze Jezusa ma czynić pokój, wnosić go wszędzie tam, gdzie go Duch Boży zaprowadzi. Dlaczego akurat pokój? Ponieważ pokój jest owocem narodzin Chrystusa, ogłoszonym przez aniołów (Łk 2, 14), a przepowiadanie wszystkich głoszących Ewangelię sprawia, że Jezus rodzi się na nowo w przyjmującym Go człowieku. Św. Paweł mówi wprost, że Chrystus jest naszym pokojem (zob. Ef 2, 14a).

Dopóki świat istnieje, trwa misja Kościoła, który głosi królestwo niebieskie i wzywa do nawrócenia.

Królestwo Boże nie objawia się w wielkich znakach i nadzwyczajnych wydarzeniach. Przychodzi ono bardzo skromnie właśnie w przyjęciu pokoju i tego, który go niesie, i w pielęgnowaniu pogrążonych we wszelkim złu. Jest to nowe serce, które żyje pod znakiem przyjęcia i daru. Kresem misji uczniów jest nie tylko uwolnienie od zła i przywrócenie do stanu Adama. Prowadzi ich ona do zażyłości z Bogiem i do życia pełnią Jego życia. (S. Fausti, „Wspólnota czyta Ewangelię według św. Łukasza”).

Idź i głoś! Jesteś posłany.

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 2019-07-13 18:41
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone