Ogłoszenia

  1. Obchodzimy dziś XVIII Dzień Papieski pod hasłem Promieniowanie ojcostwa.
    Po każdej Mszy świętej zbieramy ofiary do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży - Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tradycyjnie w świetlicy parafialnej  rozprowadzamy  „kremówki papieskie”.  Zapraszamy na  godz. 16.00 na procesję Różańcową z naszego kościoła do figury św. Jana Pawła II przy parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.
czytaj więcej »

Przewodnik po Biblii

aktualizowano: 2018-08-11 14:27 Odsłon: 51

Przewodnik po Biblii - część CLVIII

Hi 18 Druga mowa Bildada

Bildad czuje się urażony gwałtownym odrzuceniem przez Hioba jego rady. W odpowiedzi roztacza straszliwy obraz losu, jaki czeka złych ludzi; sugeruje, że taki sam los należy się Hiobowi. Ale Hiob jest niewinny, a słowa Bildada trafiają w pustkę.

19 odpowiedź Hioba

Przyjaciele Hioba stali się jego prześladowcami, rzucając przeciw niemu fałszywe oskarżenia i nie udzielając mu odpowiedzi na jego rozpaczliwe pytania. Czuje się osaczony (8), pozbawiony nadziei (10), zupełnie samotny (13- 16). Budzi wstręt u tych, których najbardziej ukochał (17). Nikt nie okazuje mu nawet litości (21-22). Ale nawet w tych najbardziej mrocznych chwilach nie wysychają w nim źródła nadziei i wiary. Jest pewny swego usprawiedliwienia. Pewnego dnia sam Bóg zajmie się jego sprawą i oczyści go, i przyjdzie, żeby mu pomóc (25-27). Wtedy ci, którzy oczerniali go, będą musieli odpowiadać przed Bogiem.

20 Druga (i ostatnia) mowa Sofara

Sofar podejmuje temat Bildada: los złych. Ich pomyślność jest krótkotrwała, ich kara nieuchronna. Później nie słyszymy już Sofara; albo nie ma nic do dodania, albo ta część dyskusji została zagubiona. Być może fragment 27, 7-23, który brzmi tak dziwnie w ustach Hioba, należy w rzeczywistości do mów Sofara.

21 Odpowiedź Hioba

Teologia Sofara jest doskonała, ale nie wytrzymuje próby w konfrontacji z doświadczeniem. Sytuacja Hioba, człowieka dobrego, jest godna politowania (5), natomiast ludziom złym często powodzi się dobrze, żyją szczęśliwie i umierają w pokoju (7-18). Przyjaciele odpowiadają, że zemsta Boga spadnie na dzieci złoczyńców (19). Ale jaka to jest sprawiedliwość? Taka pociecha nie jest niczym innym niż pustymi obietnicami.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997)

 

aktualizowano: 2018-08-11 14:27
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone