Ogłoszenia

Pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” od 22 do 29 lipca w Kościele przeżywamy Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. MIVA Polska po raz kolejny zaprasza wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Za ofiary składane do puszki przy wyjściu z kościoła dziękujemy – Bóg zapłać.
W środę po Mszy świętej będzie możliwość poświęcenia pojazdów.

czytaj więcej »

Przewodnik po Biblii

aktualizowano: 2018-05-21 13:14 Odsłon: 43

Przewodnik po Biblii – część CLVII

Twarde zasady

Est 8 Mardocheusz wielkim wezyrem; nowy dekret

Pozostaje jeszcze problem dekretu Hamana. Ponieważ był wydany w imieniu króla i zaopatrzony w jego pieczęć, nie może być odwołany (8). W odpowiedzi jednak na następną prośbę Estery król ogłasza drugi dekret, zezwalający Żydom na obronę przed ich wrogami.

w. 11: Żydom wolno było potraktować ich wrogów dokładnie tak samo, jak sami mieli być przez nich potraktowani (zob. 3, 13).

9 Zemsta Żydów; święto Purim

Kiedy nastał ustalony dzień, Żydzi pozbyli się swoich wrogów, łącznie z dziesięcioma synami Hamana, ale nie brali żadnych łupów. Nic nie usprawiedliwia tego odwetowego życzenia Estery. Okazuje się dzieckiem swojej epoki. Ciała synów Hamana powieszono na szubienicy, aby wszyscy widzieli, co ich spotkało. Na pamiątkę uwolnienia narodu od wrogów 14. i 15. dzień w miesiącu Adar stają się świętami, poprzedzonymi postem 13. dnia. Żydzi świętują Purim do obecnych czasów, odczytując na głos Księgę Estery i wspominając wiele cudownych interwencji Boga, które przyniosły wyzwolenie i które wydarzyły się w czasach bliższych naszym.

10 Zakończenie

Autor kończy zapewnieniem, że Mardocheusz wykorzystał swoja władzę do dobrych celów.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2018-05-21 13:14
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone