Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Przewodnik po Biblii

aktualizowano: 2019-10-12 11:34 Odsłon: 190

Przewodnik po Biblii – część CLXIV

Księga Przysłów (część III)

Rozdział 4

Nauczyciel przekazuje pouczenia swego ojca. Mądrości trzeba szukać, bo ona prowadzi do życia. Nie popełniaj złych czynów i unikaj towarzystwa złoczyńców.

Rozdział 5

Bądź rozważny, jeżeli chodzi o kobiety. Nie ulegaj kobiecie lekkomyślnej, zwłaszcza zamężnej. Jest to prawdziwa femme fatale. Ciesz się własną żoną i bądź stały w miłości do niej.

Rozdział 6

Ten rozdział udziela pewnych ostrzeżeń. Nie poręczaj lekkomyślnie za innych (1-5). Nie bądź leniwy (6-11). Strzeż się losu niegodziwca (12-19). Przestrzegaj przykazań Bożych, ponieważ one ustrzegą cię przed pułapkami uwodzicielek.

Powiekami (25): wydaje się, że pewne rzeczy się nie zmieniły! Na długo przed Salomonem kobiety malowały sobie oczy, aby pomóc naturze.

Rozdział 7

Nauczyciel opisuje młodzieńca, który uległ zalotom bezwstydnej zamężnej kobiety. Sądząc po liczbie ostrzeżeń w Księdze Przysłów, nie był to przypadek odosobniony. Nawet Salomon, przy swojej wielkiej mądrości, okazał się słaby, i w końcu jego cudzoziemskie żony doprowadziły go do bałwochwalstwa (1 Krl 11, 1-13).

Rozdział 8

W przeciwieństwie do przebiegłej kobiety z rozdz. 7, która wymyka się ukradkiem z domu o zmierzchu, aby uwieść mężczyznę, mądrość otwarcie zwraca się do wszystkich zajmujących się swoimi codziennymi sprawami. Jest uczciwa i szczera, a jej pouczenia cenniejsze niż ziemskie bogactwa (6, 21). W porządku stworzenia mądrość wyprzedza wszystkie rzeczy stworzone (22-31).

Rozdział 9

Plastyczne obrazy mądrości (1-6) i głupoty (13-18) to klarowne podsumowanie wszystkich dotychczasowych lekcji. Obie zapraszają na ucztę człowieka bezmyślnego i nieobliczalnego. Mądrość proponuje mu życie, natomiast głupota podaje mu na tacy tylko śmierć.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2019-10-12 11:34
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone