Ogłoszenia

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną do Chrystusa Króla Wszechświata codziennie po babożeństwie wypominkowym

czytaj więcej »

Zapowiedzi wydarzeń

aktualizowano: 2018-02-03 19:13 Odsłon: 242

Królowo o wielu obliczach!

Niecodzienna wystawa

Niecodzienną wystawę pt. „Królowa Polski o wielu obliczach”  można obejrzeć w bazylice św. Jana Chrzciciela w przy ul. Bogurodzicy Szczecinie. Prezentacja składająca się z 47 obrazów Matki Bożej to zbiór prac autorstwa Bożeny Janiny Aleksy, zainspirowanych wizerunkami Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego – począwszy od koronowanego w 1946 r. obrazu Matki Bożej Chełmskiej, aż do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 r. Wystawa przygotowana z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu z Jasnej Góry przypadającego w 2017 r. eksponowana była w wielu miejscach, w tym oczywiście w częstochowskim Sanktuarium. Co ciekawe, jej peregrynacja została zapoczątkowana trzy lata wcześniej i trwa do dziś, a wydarzeniu towarzyszy prezentacja przygotowanej przez Helenę Kupiszewską publikacji pt. „Królowa Polski o wielu obliczach”, dotyczącej koronowanych przez kardynała Wyszyńskiego wizerunków Maryi, a także historii i znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych. Książka zawiera także m.in. fragmenty homilii Prymasa Tysiąclecia.

Wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach” na Jasnej Górze prezentowana była w lutym 2017 r. Podczas jej otwarcia malarka Bożena Aleksy wspomniała: „Malując Matkę Boską ciągle z Nią rozmawiałam, zawierzyłam siebie i całą moją rodzinę. Malując obrazy, które koronował kardynał Wyszyński, dowiedziałam się o Jego miłości do Matki Bożej i o Jego zawierzeniu i zaufaniu”.

Dziś mamy okazję w szczecińskiej świątyni wpatrywać się w te przypomniane oblicza Maryi. Oblicza o różnej wymowie, różnym spojrzeniu, jednak zawsze wskazujące matczynym sercem na Jezusa.

Galeria

aktualizowano: 2018-02-03 19:13
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone