Ogłoszenia

W związku z epidemią obowiązuje dyspensa Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. Uruchomiona została transmisja z kamery z naszego kościoła (u góry zakładka „TRANSMISJA NA ŻYWO”). Transmitowana będzie niedzielna Msza św. o 11:30 oraz Triduum Paschalne.

 

czytaj więcej »

Slideshow

aktualizowano: 4 dni temu, 2020-03-26 Odsłon: 34

Chaire Kecharitomene!

„Bądź pozdrowiona łaski pełna, Pan z Tobą!” (Łk 1, 28)

25 marca - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Św. Łukasz jako jedyny z grona ewangelistów opisuje to doniosłe wydarzenie, jakim było Zwiastowanie Pańskie (Łk 1, 26-38), prezentując punkt widzenia Maryi. Jest to z pewnością jeden z najbardziej znanych fragmentów Biblii. Potwierdzeniem tej prawdy jest pieśń : „Archanioł Boży Gabriel”, modlitwa „Anioł Pański”, pierwsza tajemnica radosna różańca świętego „Zwiastowanie Pańskie” oraz oczywiście „Pozdrowienie anielskie”, czyli „Zdrowaś Maryjo”. Tak często modlimy się tymi słowami, tak do nich przywykliśmy, tak się z tą modlitwą oswoiliśmy, że często bezwiednie, z wyłączeniem serca, przechodzimy przez jej treść, a szczególnie na początku, kiedy modlimy się: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna…”. Ale co to właściwie znaczy, że Maryja była łaski pełna? Ktoś powie, przecież św. Szczepan też był łaski pełen. Co to znaczy w odniesieniu do Maryi?

Archanioł Gabriel mówi do Maryi: „Chaire Kecharitomene” co oznacza „Raduj się Pełna łaski!”. To greckie słowo użyte jest w całej Biblii tylko jeden, jedyny raz, określa stan duchowy Maryi i jest jednocześnie Jej imieniem, które wyraża Ją, jako Niepokalane Poczęcie. W tym greckim terminie, który jest nowym imieniem Najświętszej Dziewicy, zawiera się cała tajemnica Maryi, Jej wybranie do potrójnej roli: jako Matki Boga, córki Boga i jako małżonki Boga! „Kecharitomene” ukazuje nie tylko wielkość Matki Jezusa, ale przede wszystkim ogrom Bożego miłosierdzia i Bożej łaski!

„Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. Co znaczą te słowa? Ewangelista Łukasz pisze, że Maryja (Miriam) usłyszawszy je z ust Archanioła „zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie”. Słowa te mówią o szczególnym wybraniu. Łaska oznacza szczególną pełnią stworzenia, poprzez którą istota Bogu podobna uczestniczy w samym wewnętrznym życiu Boga. Łaska oznacza miłość i dar Boga samego – dar całkowicie wolny (darmo dany), w którym Bóg powierza człowiekowi swoją Tajemnicę, czyniąc go zdolnym do świadczenia tej Tajemnicy, do wypełnienie nią swego ludzkiego bytu i życia, myśli, woli i serca. Pełnią łaski jest sam Chrystus. Maryja z Nazaretu otrzymuje Chrystusa i wraz z Chrystusem, i przez Niego, dostępuje Ona najpełniejszego uczestnictwa w odwiecznej Tajemnicy, w życiu wewnętrznym Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. To wyrasta ponad wszystko, co oddziela człowieka od Boga (Jan Paweł II,  „Anioł Pański”, Niepokalane Poczęcie NMP, 1978 r.).

 

Panno przedtem i potem z świata podziwieniem,

Uczczona Gabriela wdzięcznym pozdrowieniem;

Racz się wstawić, o Panno, za nami grzesznymi,

Ratuj nas, opiekuj się sługami Twoimi.

(Fragment antyfony do Najświętszej Maryi Panny, Kompleta)

Marek Stankiewicz

 

aktualizowano: 4 dni temu, 2020-03-26
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone