Ogłoszenia

„Nikomu nie bądźcie nic dłużni, poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa” (Rz 13, 8. 10)

czytaj więcej »

Slideshow

aktualizowano: 2019-08-26 11:42 Odsłon: 83

Wakacyjna pocztówka

Najstarsza murowana świątynia w Zakopanem - sanktuarium Świętej Rodziny

Znany zapewne wszystkim odwiedzającym Zakopane. Usytuowany przy ul. Krupówki jest – tu ciekawostka – najstarszym murowanym kościołem w Zakopanem. Choć fundamenty pod świątynię położono już w 1877 r., budowano ją mozolnie. Budulcem był twardy, górski kamień. Dzięki ofiarności parafian i właściciela dóbr zakopiańskich hrabiego Władysława Zamoyskiego budowę zakończono w 1896 r. Wybudowano go w stylu romańskim. Jest dwunawową bazyliką z transeptem, wieżą z dwoma wieżyczkami schodowymi od strony zachodniej oraz trzema kaplicami. Został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Jana Puzynę 16 września 1899 r.

Wnętrze kościoła jest mieszanką stylów neoromańskiego, stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza oraz tzw. sposobu zakopiańskiego. Ołtarz główny jest dziełem Kazimierza Wakulskiego – to tryptyk. W środku znajduje się rzeźba Świętej Rodziny, z boków sceny Zwiastowania i Nawiedzenia św. Elżbiety. Ściany prezbiterium zdobi piękna polichromia, przedstawiająca góralską interpretację Ośmiu Błogosławieństw. Jej autorem, a także autorem witraży jest Janusz Kotarbiński. Elementem wykonanym całkowicie w stylu zakopiańskim jest przylegająca do świątyni kaplica św. Jana Chrzciciela.

Ciekawostka:

- 7 czerwca 1997 r. świątynię tę odwiedził Jan Paweł II, spotykając się z dziećmi pierwszokomunijnymi z Zakopanego. Wtedy dokonano gruntownej renowacji kościoła.

Zapraszamy do GALERII

 

aktualizowano: 2019-08-26 11:42
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone