Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Ekstremalna Droga Krzyżowa

aktualizowano: 2016-02-21 20:56 Odsłon: 748

Opis trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2016r.

Przebieg trasy: Szczecin, kościół św. Stanisława BM → Szczecin Płonia → Kołowo → Glinna → Kartno → Żelisławiec → Binowo → Puszcza Bukowa → Szczecin, kościół św. Stanisława BM

Dokładna mapka trasy tutaj. 

    

Opis ten ma ułatwić Tobie poruszanie się po trasie. Zdaję sobie jednak sprawę z naszych niedoskonałości (każdy bowiem, inaczej postrzega tę samą rzecz). Dlatego proszę, byś przed wyruszeniem, dokładnie przeanalizował(a) trasę. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych rozterek i niepewności, które mogłyby przeszkodzić w medytacji Drogi Krzyżowej. Oprócz opisu załaduj sobie ślad trasy na telefon bądź inne urządzenie GPS, a także weź ze sobą mapkę dostępną na stronie EDK.

Niech święty Stanisław wspiera Cię podczas drogi i umacnia byś wytrwale kroczył(a) ku Chrystusowi zarówno na tej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, jak i w życiu codziennym.

Przebieg trasy: Szczecin, kościół św. Stanisława BM → Szczecin Płonia → Kołowo → Glinna → Kartno → Żelisławiec → Binowo → Puszcza Bukowa → Szczecin, kościół św. Stanisława BM

 

Długość trasy: 43 km                                                                                              Sporządzono: 08.02.2016


 

START: Za bramą kościoła idziemy w lewo. Przechodzimy przez ulicę i skręcamy w lewo. Po prawej mamy staw, za którym skręcamy w nieutwardzoną drogę. Mijamy dom i słup wysokiego napięcia po lewej. Za nimi skręcamy w ścieżkę w lewo, gdzie znajduje się lapidarium (stary poniemiecki cmentarz) wraz z krzyżem, a przy nim STACJA I (0,4km).

Wychodzimy z lapidarium i idziemy do widocznego na wprost czteropiętrowego bloku mieszkalnego. Mijamy go i dochodzimy do ulicy (po prawej będzie widoczna apteka Verbena). Idziemy cały czas prosto. Mijamy skrzyżowanie (z lewej i prawej są przystanki autobusu nr 84). Idziemy dalej prosto a następnie po łuku drogi aż do jej końca. Skręcamy w prawo i kontynuujemy marsz drogą asfaltową. Przechodzimy pod mostem, za którym skręcamy w lewo i cały czas idziemy drogą asfaltową nigdzie nie zbaczając. Mijając ostatni dom po lewej, wchodzimy na drogę nieutwardzoną. Idziemy nią aż do skrzyżowania, na którym z lewej jest duża tablica informacyjna, a po prawej drogowskaz leśny. W tym miejscu rozważamy STACJĘ II (3 km).

Idziemy dalej prosto. Przejdziemy pod liniami wysokiego napięcia. Wychodząc z lasu, po prawej mijamy murowane ogrodzenie, na którym widnieje napis DOM W BRZOZACH MOKRADŁOWA 60. Kontynuujemy marsz na wprost wzdłuż drzew iglastych po lewej. Dochodzimy do zabudowań i idziemy dalej prosto aż do rozstaju dróg, (na którym będzie po prawej lustro bezpieczeństwa dla kierowców) gdzie skręcamy w lewo. Idziemy tą drogą, po prawej mając plac zabaw. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo mając plac zabaw cały czas z prawej. Dochodzimy do kościoła pw. Najświętszej Rodziny, który stanowi STACJĘ III (6 km).

Wracamy, mijamy krzyż przykościelny po lewej, a potem domy nr 11A i 11 po prawej, za którymi skręcamy w ulicę w lewo. Dochodzimy do rozstaju dróg i skręcamy w lewo. Idziemy prosto, po lewej mijamy rozwidlenie dróg i dochodzimy do następnego rozwidlenia. Na wprost zobaczymy słup z nazwami ulic Deszczowa i Mokradłowa. Idziemy w lewą drogę (ul. Deszczowa). Na kolejnym rozwidleniu wchodzimy w prawą drogę. Miniemy jeszcze drewnianą bramę wjazdową z prawej i wkraczamy w las. Droga z błotnistej przejdzie w brukowaną i nią idziemy cały czas prosto do Kołowa. UWAGA! Występują strome zbocza. Na wysokości masztu telewizyjnego po lewej, droga zmienia się w asfaltową. W Kołowie idziemy drogą brukowaną. Za stawem skręcamy w lewo i zatrzymujemy się przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, który jest miejscem STACJI IV (13 km).

Za kościołem skręcamy w prawo i wchodzimy na ulicę asfaltową. Mijamy drugi staw z prawej i wychodzimy z miejscowości. Dalej idziemy cały czas prosto. Po drodze miniemy kamienne ogrodzenie leśniczówki. Dochodzimy do skrzyżowania, na którym znajduje się dużo tablic informacyjnych, kierunkowskazów i znaków drogowych. Skręcamy w prawo (na Stare Czarnowo). Na następnym skrzyżowaniu, skręcamy w lewo (po prawej mijamy znak ostrzegawczy - trójkątny z wykrzyknikiem). Mijamy jedną drogę na prawo i dochodzimy do drugiej (brukowanej) w prawo, w którą skręcamy (na drzewie będzie oznaczenie drogi pożarowej na białym tle 22, a po lewej mamy znak drogowy odwrócony trójkąt „ustąp pierwszeństwa”, przed którym jest kamień z grawerowanym napisem). Idziemy tą drogą prosto, aż do cmentarza żołnierzy niemieckich po lewej (główne wejście cmentarza, znajduje się na wysokości znaku z napisem Glinna na zielonym tle), przy którym odprawiamy STACJĘ V (18 km).

Idziemy dalej prosto do głównej drogi (ujrzymy duży drogowskaz Stare Czarnowo, Gryfino), gdzie docieramy do krzyża, który jest STACJĄ VI (19 km).

UWAGA! Wchodzimy w drogę wojewódzką. Zachowujemy ostrożność i przestrzegamy przepisów. Od krzyża idziemy na prawo w kierunku Gryfina drogą nr 120. Dochodzimy do miejscowości Kartno, w której przy głównej drodze jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam rozważamy STACJĘ VII (22 km). 

Za kościołem skręcamy w prawo kierując się na Gryfino (wg. dużego drogowskazu) i dochodzimy do Żelisławca. Na rozwidleniu dróg jest kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Tu rozważamy STACJĘ VIII (23 km).

Na rozwidleniu skręcamy w prawo. Mijamy z prawej boisko i docieramy do cmentarza. Przy cmentarzu skręcamy w lewą drogę i wychodzimy z Żelisławca. Idąc cały czas prosto drogą brukowaną docieramy do Binowa. W Binowie drogą już asfaltową, dochodzimy do głównego skrzyżowania, przy którym jest po prawej krzyż będący STACJĄ IX (28 km).

Wchodzimy na drogę na wprost od krzyża po prawej mając sklep przydrożny i kierujemy się na Szczecin. Tą drogą idziemy już cały czas prosto. Nigdzie nie skręcamy w boczne drogi. Po prawej miniemy jeszcze wyraźnie widoczną rezydencję pola golfowego w Binowie. Potem wchodzimy w lasy Puszczy Bukowej i będziemy szli odcinkiem drogi pod górę z serpentynami. Na skrzyżowaniu z drogowskazem Szczecin, Kołowo skręcamy w prawo na Kołowo. Idziemy aż do rozwidlenia dróg, przy którym jest leśne miejsce wypoczynkowe. Skręcamy w lewo i mijając szlaban, idziemy utwardzoną drobnymi kamieniami drogą. UWAGA! Występują strome zbocza. Droga wije się serpentynami, a miejsca występowania zboczy są zabezpieczone, rzędami ciosanych kamieni. Idziemy, aż dotrzemy do rozwidlenia dróg. Na nim, po prawej na drzewie znajduje się mała kapliczka z Maryją. STACJA X (35 km).

Kontynuujemy marsz tą samą drogą. Miniemy szlaban leśny i idziemy dalej prosto aż dojdziemy do domu nr 48 po prawej, naprzeciwko którego jest krzyż stanowiący kolejną STACJĘ XI (36 km).

W oddali będzie widoczny drogowskaz „Żelisławiec 10”. Zawracamy zgodnie z tym znakiem i wchodzimy na drogę brukowaną. Mijając tablicę informacyjną „koniec Szczecina” wchodzimy z powrotem do lasu. Po drodze miniemy jeszcze znak ostrzegawczy informujący o dwóch niebezpiecznych zakrętach (trójkątny z żółtym tłem i czerwoną obwódką). Dochodzimy do łuku drogi, gdzie po lewej jest duża tablica informacyjna, tutaj zaczyna się turystyczny szlak koloru czerwonego (tym szlakiem idziemy przez najbliższe 4 km - kończy się między XII a XIII stacją). Idąc cały czas drogą brukowaną docieramy do miejsca, gdzie na prawo będzie nieutwardzona szeroka droga (po lewej jest ociosany kamień z numeracją 2/282 na białym tle obok którego rośnie drzewo z oznaczeniem szlaku czerwonego, zaś za nim kamień z wygrawerowanym napisem „Droga Dolinna"). Skręcamy w tę drogę, która naprzemiennie jest wysypana gruzem lub pokryta głębokimi koleinami po traktorach lub ciężarówkach. W pewnym momencie czerwony szlak skręca w lewo, a my idziemy dalej drogą ubitą. Dochodzimy do miejsca, gdzie droga staje się słabo widoczna (pokryta opadłymi liśćmi). Powinniśmy jeszcze minąć czerwoną tablicę informacyjną „Rezerwat Przyrody”, znajdującą się po prawej. Wraca też szlak czerwony. Dochodzimy do skrzyżowania, na którym są ustawione rzędem duże kamienie stanowiące STACJĘ XII (39 km).

Od kamieni udajemy się na prawo i wchodzimy w drogę brukowaną. Cały czas idziemy prosto, wzdłuż strumienia płynącego po prawej, aż dotrzemy do wiaduktu, na którym jest autostrada (przed wiaduktem będzie rozstaj dróg z kamieniem „Droga Chojnowska”. Idziemy prawą drogą). Idziemy dalej na wprost. Wychodząc zza linii drzew, po lewej będą dobrze widoczne budynki szpitala w Zdrojach. Dochodzimy do skrzyżowania, gdzie po lewej jest samotny dom, przy którym rozważamy STACJĘ XIII (42 km).

Przechodzimy przez ulicę. Skręcamy w lewo. I od razu w prawo w drogę polbrukową w dół. Zaraz znów w prawo przed metalową barierą (zostawiając polbruk po lewej) do parku. Przechodzimy nad strumykiem i na linii zabudowań skręcamy w lewo. Idziemy wzdłuż zabudowań (po prawej). Nie zbaczając z głównej ścieżki parkowej (mijamy ławki drewniane) dochodzimy do miejsca, gdzie po prawej za drzewami zobaczymy wieżowce. Kierujemy się na dwa widoczne wieżowce, skręcając pod kątem prostym w ścieżkę w prawo. Wychodzimy na parking przy blokach 23-17 oraz 25 i 27. Idziemy dalej do budynku na wprost (klatki 35, 37, 39). Idąc wzdłuż bloku za klatką nr 39 skręcamy w lewo. Idąc dalej wzdłuż tego bloku po prawej jest mały park a na wprost widzimy kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, który jest STACJĄ XIV (43 km).

Spod kościoła skręcamy w prawo i idziemy na wprost do pętli autobusowej. Mijamy pętlę, następnie sklep Biedronka i idziemy cały czas prosto tak długo, aż ujrzymy kościół św. Stanisława BM STACJA XV (43 km).

 

aktualizowano: 2016-02-21 20:56
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone