Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Czytelnia

aktualizowano: 2014-10-17 17:00 Odsłon: 1391

Między diakonatem a kapłaństwem

Asystuje i posługuje przewodniczącemu podczas Eucharystii bezpośrednio przy ołtarzu /przy księdze, przy kielichu/, często kieruje zgromadzeniem wiernych poprzez odpowiednie polecenia, proklamuje słowo Boże odczytując Ewangelię, za zgodą celebransa może wygłosić homilię lub kazanie /czego nie może nigdy czynić osoba świecka/, wypowiada intencje modlitwy powszechnej, jest zwyczajnym szafarzem Komunii świętej, sprawuje samodzielnie niektóre ceremonie w zastępstwie kapłana: może uroczyście udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństwa przez narzeczonych, przewodniczyć liturgii pogrzebu i nabożeństwom /np. Gorzkie Żale, Majowe/, sprawować sakramentalia nie zastrzeżone kapłanom /np. poświęcenie kielicha, pateny/. Jest szczególnym orędownikiem miłości, sprawiedliwości i pokoju, a wręcz wezwany do niesienia pomocy i pociechy chorym, ubogim, cierpiącym. To on – gdy uczestniczy w liturgii eucharystycznej – kieruje do wiernych takie zachęty, jak Przekażcie sobie znak pokoju czy też Idźcie w pokoju Chrystusa.

Diakon /gr. διάκονος diákonos ‘sługa’/ – powołany nie po to, by zastępować kapłana, ale aby go wspierać…

aktualizowano: 2014-10-17 17:00
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone