Transmisja na żywo

Ogłoszenia

Dzisiaj ostatnia niedziela roku liturgicznego – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Za tydzień rozpoczynamy Adwent. Roraty dla dorosłych i  młodzieży o 6.00,  dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o 17.00. 
Opłatki na stół wigilijny tradycyjnie pobłogosławimy po Mszy świętej. Ofiary przeznaczamy na cele inwestycyjne naszej Parafii.
W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej adoracja w ciszy do g. 19.30
czytaj więcej »

Spotkania z Biblią

aktualizowano: 2018-05-12 12:32 Odsłon: 932

LECTIO DIVINA cz.2 - Meditatio

Jedna z najstarszych praktyk, pochodząca jeszcze z czasów Ojców Pustyni i baza wszystkich duchowości, które istnieją w Kościele. Jej podstawą jest najbardziej fundamentalna rzecz w naszej wierze: Pismo Święte.W zasadzie większość metod modlitewnych można do niej sprowadzić i w większości ruchów formacyjnych taki model się pojawia. 

MEDITATIO - czyli...
 
Staramy się zrozumieć tekst dogłębnie. Zadajemy sobie pytania: Co Bóg do nas mówi? Medytacja to stopniowe wprowadzenie w tajemnicę słowa Bożego: pilne skupienie umysłu i poszukiwanie ukrytej prawdy. Koncentrujemy się nie na nas, lecz na słowie - jego bogactwo pomoże nam poznać i zrozumieć nas samych. Zatrzymujemy się nad fragmentem, który przykuł naszą uwagę - zadziwił lub zaniepokoił. Rozważamy święty tekst i go powtarzamy. Rozpoczynamy lekturę cichym głosem. Powtarzamy słowo lub zdanie, które przykuwa naszą uwagę. Nasycamy się nim. Szukamy wyjaśnienia Pisma przez Pismo, tzn. wiążemy słowo lub zdanie z jakimś innym biblijnym fragmentem, który przychodzi nam na myśl. Wypisujemy słowa, które najbardziej do nas przemówiły. Umieszczamy je na widocznym miejscu jako "drogocenny klejnot dnia".
 
Wielu autorów podkreśla, że medytacja jest czasem:
  •  „spożywania”, 
  • „przeżuwania” 
  • „trawienia” słowa Bożego, przyswajania go sobie i rozsmakowywania się w nim, a owocem: „widzenie jak dobry jest Pan” (por. Ps 34, 9).
aktualizowano: 2018-05-12 12:32
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone