Pamięć. Modlitwa. Wdzięczność za niepodległość
Tradycyjnie Mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 rozpoczęto parafialne obchody Święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. Marcin Rolnicki w koncelebrze z proboszczem ks. Józefem Filipkiem. Tego dnia modliliśmy się także w intencji obchodzącego tego dnia imieniny ks. Marcina Rolnickiego.
Po mszy oddano hołd walczącym o niepodległość Rzeczypospolitej oraz poległym w jej obronie. Na polanie obok kościoła odmówiono różaniec, odśpiewano hymn państwowy z towarzyszeniem Orkiestry br. Sobisia, odczytano apel poległych, a delegacja Rady Osiedla Bukowe-Klęskowo złożyła kwiaty pod pomnikiem dedykowanym Ofiarom Wojen.
Po oficjalnych uroczystościach uczestników zaproszono na gorący poczęstunek zorganizowany przez Radę Osiedlową.
Zapraszamy do GALERII
Co świętujemy
Święto niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.
Po II wojnie światowej zniesiono to święto już 22 lipca 1945 r. ustawą Krajowej Rady Narodowej.
Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
fot. Adam Szewczyk