Jubileusz sprowadzenia cudownej figury Matki Bożej Fatimskiej do Sanktuarium Dzieci Fatimskich
Powrót do orędzia z Fatimy
/Adam Szewczyk/
Zapraszamy do GALERII
Nawrócenie, modlitwa, pokuta - trzy główne elementy przesłania Maryi, objawione światu za pośrednictwem dzieci z Fatimy, dominowały w nurcie rozważań ks. bp. Henryka Wejmana, sprawującego 21 października w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie uroczystą Eucharystię z okazji 15. rocznicy sprowadzenia w to miejsce cudownej figury Matki Bożej. – Maryja nawoływała do podjęcia przez ludzi modlitwy i pokuty jako formę zadośćuczynienia Bogu za zniewagi ludzkie oraz apelowała, aby ludzie nawrócili się do Chrystusa i uznali Go jako centrum swoich wyborów i działań – przypomniał bp Wejman już na wstępie. Gorąco zachęcał, by nie poprzestawać na wsłuchiwaniu się w orędzie Maryi, ale by praktycznie stosować je w swoim życiu, poczynając od świadomego, odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana przez każdego z nas, być wiarygodnymi świadkami wiary.
Ważne i uniwersalne orędzie Maryi
Fatimskie przesłanie Maryi z początku ubiegłego wieku, choć wielu wydaje się bardzo odległe, jest ciągle aktualne. Zważywszy na dotkniętą grzechem pierworodnym naturę człowieka można rzec, że dla ludzkości jest ono wręcz uniwersalne. Wyraża troskę o każdego człowieka i wskazuje, jak każdy jest ważny dla Boga. Nawrócenie człowieka nie jest aktem jednorazowym. Ono się wciąż dokonuje. Wymaga wysiłku i zawierzenia Bogu. Skutkuje pokojem serca, ufną jego otwartością na głos Boga, gotowością przyjęcia Jego woli, czyni wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka. Pobudza do modlitwy i uzdalnia do podejmowania wyrzeczeń, ofiarowania ich Bogu, jako zadośćuczynienie za kierowane wobec Niego zniewagi. Tak dobitnie Maryja przedstawiła to Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji, pastuszkom z Fatimy, wlewając jednocześnie w ich serca nadzieję, że dzięki wstawiennictwu Pięknej Pani (jak Ją nazywały) modlitwą i umartwieniem mogą wyjednać u Boga wiele potrzebnych ludziom łask.
Matka Boża dla Szczecina
W parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie, której świątynia 4 października 2014 r. ustanowiona została Sanktuarium Dzieci Fatimskich (pierwszym na świecie!), modlitewny szturm nieba jest normą. Parafianie, pielgrzymi, ufając we wstawiennictwo Maryi i Świętych Pastuszków z Fatimy, modlą się w różnych intencjach – osobistych, rodzinnych, dotyczących zdrowia, także o pokój i nawrócenie dla świata. Za sprawą umieszczonej w prezbiterium kościoła figury Matki Bożej Fatimskiej modlący poczuć się mogą jak niegdyś dzieci, klęczące u jej stóp. 15 lat minęło od czasu jej sprowadzenia do tego zakątka na os. Kasztanowym. 13 października 2005 r., podczas głównych uroczystości rocznicowych w Fatimie poświęcił ją ks. kard. D. Carlos Amigo Vallejo, arcybiskup Sewilii,. Figurę do Polski przywiózł obecny przy poświęceniu wraz z towarzyszącymi mu kapłanami proboszcz ks. kan. Marek Maciążek. Tydzień później, właśnie 21 października 2005 r. została ona wniesiona przez ks. Arkadiusza Wieczorka do tymczasowej kaplicy w parafii na os. Kasztanowym, gdzie rozpoczęły się liturgiczne uroczystości powitalne. Wieczorem, o godz. 20.00 ks. bp Marian Kruszyłowicz odprawił w licznej asyście kapłanów i przy obecności wielu wiernych uroczystą Mszę św. Po niej rozpoczęło się całonocne czuwanie na modlitwie różańcowej. O północy ponownie sprawowano Eucharystię z nie mniejszym udziałem ludu, a nad ranem, o godz. 5.00 odśpiewano Godzinki ku czci Matki Bożej. Msza o godz. 6.00 kończyła czas adoracji i czuwania przy Matce Bożej. Tegoroczne, jubileuszowe uroczystości miały identyczny przebieg.
Korona dla Maryi
Na początku października 2009 r. ks. abp Andrzej Dzięga dokonał koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, natomiast gość, ks. bp Grzegorz Kaszak nałożył złoty różaniec św. na jej dłonie. Było to zwieńczenie starań proboszcza ks. Marka Maciążka, który w lutym 2008 r. zwrócił się z prośbą do ks. abp. Zygmunta Kamińskiego o zgodę na poświęcenie korony i różańca św. przez papieża Benedykta XVI. W maju Watykan wyraził na to zgodę, a 8 października 2008 r., podczas audiencji generalnej papież dokonał aktu poświęcenia korony i różańca.
Warto dziś przywołać słowa abp. Andrzeja Dzięgi, wypowiedziane w dniu ukoronowania figury Matki Bożej na os. Kasztanowym, które jako życzenia i apel, nie straciły na aktualności: „Maryja niech prowadzi wasze myśli i serca, niech was przy sobie gromadzi, a wy w Nią wpatrzeni, na kolanach przy niej trwający, wypraszajcie na różańcu łaskę silnej wiary dla siebie, waszych rodzin, Polski, Europy i świata!”.