LISTY (c.d.)
Świat pogański
Kościół Nowego Testamentu wzrastał w środowisku pogańskim. Niektóre problemy omawiane w listach były bezpośrednim rezultatem tej sytuacji, której klasycznym przykładem jest 1 Koryntian.
Praktyczne trudności nękające Kościół w Koryncie wynikały właśnie z pogańskiego pochodzenia konwertytów. Niektórzy chrześcijanie wytaczali sobie nawzajem procesy przed pogańskimi sędziami i Paweł musiał wykazywać niestosowność takiego postępowania. Były nawet problemy z placu targowego: sprzedawano tam wyłącznie mięso ofiarowane bożkom i to stwarzało dylemat dla wrażliwych sumień. Niemoralność świata pogańskiego jest żywo opisana przez Pawła w 1 rozdziale jego Listu do Rzymian. Kiedy rozwijający się Kościół przedstawi się na tle jego środowiska, wtedy lepiej zaznacza się triumfujący obraz łaski Bożej, która stanowi czołowy temat listów nowotestamentowych.
Judaizm
Przed narodzeniem się Kościoła chrześcijańskiego najbardziej etyczną formą nauki religijnej w świecie starożytnym był niewątpliwie judaizm. Wielu głęboko myślących pogan stało się prozelitami, wyznawcami wiary żydowskiej, właśnie dlatego, że rozczarowały ich religie pogańskie. Spośród tej rosnącej grupy rozczarowanych pogan Paweł pozyskał wielu konwertytów w czasie swoich wypraw misyjnych. List do Hebrajczyków uzasadnia wyższość Chrystusa nad judaizmem wykazując, że dawny sposób oddawania czci Bogu znalazł swoje duchowe wypełnienie w chrześcijaństwie.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)