aktualizowano: 2025-02-08 11:34 Odsłon: 204

Przewodnik po Biblii – część CCCLXVI

2 List do Koryntian (c.d.)

7, 2-16 Radość Pawła z powodu dobrych wiadomości z Koryntu

Paweł mówił już o tym w 2, 13, ale teraz powraca do tego tematu. Ostatecznie dzięki Tytusowi odzyskuje spokój. Reakcja Koryntian na ten list spełnia jego oczekiwania. Wszystko kończy się dobrze i apostoł czuje wielką radość i ulgę. Zaufanie, jakie miał do nich, zostało w pełni potwierdzone.

8-9 Sprawy finansowe

Teraz, kiedy zostały przywrócone dobre stosunki, można podjąć kwestię funduszu zapomogowego dla biednych w Jerozolimie. Tytus pomógł Koryntianom w rozpoczęciu akcji, kierując się instrukcjami Pawła w poprzednim liście (1 Kor 16). Teraz ma tam wrócić i nadzorować zakończenie zbiórki razem z delegacją z Kościołów macedońskich (8, 18. 22). Chodziło o to, żeby zapobiec jakimkolwiek ewentualnym oskarżeniom Pawła o nieuczciwość (8, 20-21; 12, 16-17). Wydaje się, że Kościół jerozolimski borykał się z trudnościami finansowymi od początku swego istnienia, chyba z powodu praktyki wyzbywania się swych dóbr, ale może i dlatego, że zerwanie z judaizmem odsunęło nawróconych od ich rodzin i pozbawiło ich pracy zarobkowej. Nawróceni z islamu mają dzisiaj te same problemy. Paweł nie zwlekając, zaczął zachęcać Kościoły w Galacji, Macedonii i Koryncie, złożone głównie z nawróconych pogan, do udzielenia pomocy ich braciom judeochrześcijanom. W ten sposób nauczyliby się obowiązku i błogosławieństwa chrześcijańskiej systematycznej szczodrobliwości i jednocześnie okazaliby uznanie należne żydowskiemu Kościołowi-matce. W tych rozdziałach praktyczne wskazówki idą w parze z duchowymi zasadami. Chrześcijańska szczodrobliwość jest pełną miłości odpowiedzią na samoofiarę Pana Jezusa. Chrześcijanie nie potrzebują zachęty do dawania z radością i hojnością. Ten, kto ma więcej niż potrzebuje, pomoże temu, kto ma za mało, tak, żeby wszystkim wystarczyło.

Kościoły Macedonii (8, 1): Filippi (zob. Flp 4, 15 nn.), Tesalonika i Berea. Ciężary narzucone przez Rzymian i seria wojen domowych zubożyły prowincję, a w najgorszej sytuacji znaleźli się prześladowani chrześcijanie.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2025-02-08 11:34
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: