Księga Zachariasza (cz. III)
6 Cztery rydwany
Ta ostatnia wizja przypomina pierwszą (1, 7-17). Bóg czuwa nad całym światem, sprawuje nad nim aktywną kontrolę. Jego „patrol” wykonuje wyroki (tym razem są to rydwany, a nie tylko jeźdźcy). Koronacja Jozuego jest zapowiedzią podwójnej roli Mesjasza jako kapłana i króla (w. 9-14).
7 Sprawa postów
Post w piątym miesiącu (lipiec/sierpień) miał upamiętniać upadek Jerozolimy w 587 r. przed Chr.
W siódmym miesiącu zaś poszczono na pamiątkę zamordowania gubernatora Godoliasza (2Krl 25, 25). Czy teraz, kiedy odbudowano świątynię, trzeba nadal praktykować post? W odpowiedzi Bóg zadaje im pytanie, w jakim duchu zachowywali posty i przypomina przykazania, których nie chcieli przestrzegać przed wygnaniem (8-14), a które nadal obowiązują.
8 Jasny promień nadziei
Bóg obiecuje chwalebną przyszłość swojemu ludowi i Jerozolimie. Sąd już przeminął. Bóg powróci, aby zamieszkać w mieście. Jego naród będzie się cieszył pokojem i obfitością. Zwycięży sprawiedliwość. Ludzie wszystkich narodów będą w Jerozolimie szukali Boga. Kiedy to proroctwo było wygłaszane, z wygnania wróciła zaledwie garstka, a odbudowa świątyni dopiero się rozpoczęła. Ale był to przedsmak wspaniałej przyszłości.
w. 19: Dwa dodatkowe posty miały prawdopodobnie upamiętnić początek oblężenia Jerozolimy przez Nabuchodonozora (dziesiąty miesiąc) i wyłom w murach 18 miesięcy później (czwarty miesiąc). Na pytanie w 7, 3 Zachariasz odpowiada, że Bóg chce, aby te wszystkie posty stały się świętami. Przyszłość ludu Bożego ma być czasem radości.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)