Księga Amosa (cz. III)
6 Wygnanie
Bogactwo i wygodne życie odgradzają człowieka od realnych problemów i budzą poczucie fałszywego bezpieczeństwa. Samowystarczalność i pycha zawsze prowadziły człowieka do upadku (np. Rdz 11, 1-9; Ez 28).
Kalne, Chamat-Rabba (2): dwa miasta w Syrii; Chamat to dzisiejsze Hama.
Lo-Debar, Karnaim (13): miasta na wschód od Jordanu, które Izrael zabrał Syryjczykom.
Araba (14): sucha dolina rozciągająca się na południe od Morza Martwego do cieśniny Akaba.
7 Pion ołowiany
Amos dwa razy przekonał Boga, żeby powstrzymał karzącą rękę, ale sądu nie da się odwlekać w nieskończoność. Izrael wciąż nie spełnia wymagań stawianych przez normy Boże.
Mąż Boży i „oficjalna religia” zderzają się ze sobą w konfrontacji między Amosem i Amazjaszem (10-17). Misja proroka jest poświadczona przez autorytet Boga i musi być głoszona. Amazjasz umrze na wygnaniu, jego żona zostanie nierządnicą, jego dzieci zginą, a ziemia będzie zabrana.
Zmiłował się Pan (3. 6): tzn. z litości zmienił decyzję (co nie znaczy, że Jego pierwsza decyzja była błędna).
Sykomora (14): rodzaj drzewa figowego; nie drzewo, które dziś określamy tą nazwą.
8 Izrael zasługuje na zniszczenie
Ludzie często myślą, że ich „małe grzechy” są zbyt małe, żeby Bóg je zauważył. Ale Bóg widzi wszystko: chciwość i oszustwo, fałszowanie wagi i wybrakowane towary. Największą opieką otacza ubogich, którym zawsze dzieje się najgorzej.
Efa… sykl (5): podwójne oszustwo; kupiec zmniejsza miarę zboża (efa) i zwiększa wagę srebra do zapłacenia za zboże (sykl).
9 Zniszczenie zła; odrodzenie wiernej reszty
Naród jako całość nie uniknie sądu. Bóg postąpi z nim jak z każdym obcym narodem (7a). Ale dla nielicznej reszty wiernych przyszłość szykuje niewyobrażalny dobrobyt (11-15).
Kaftor (7): Kreta, skąd przyszli Filistyni.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)