Księga Micheasza (cz.III)
5 Król z Betlejem
W samym środku asyryjskiego oblężenia Micheasz mówi o wyzwolicielu – ostatecznym wyzwolicielu – który przyjdzie, jak Dawid z Betlejem (zob. 2, 1-6). Jak często zdarza się w pismach prorockich, historyczne perspektywy są tu nieostre, a aktualne wydarzenia mieszają się z wydarzeniami bliższej i dalszej przyszłości. Kiedy nastanie pokój mesjański, nawet Asyria będzie pokonana. W „owym dniu” Juda zostanie oczyszczona (9nn.). Wszystko, na czym polegała, zamiast zwrócić się do Boga, będzie zniszczone: armia, twierdze, magia i fałszywe bóstwa.
Efrata (1): okręg wokół Betlejem.
Siedmiu… ośmiu (4): wyrażenie idiomatyczne, określające „nieograniczona liczbę”: przyjdzie tylu przywódców, ilu będzie potrzebnych.
Nimrod (5): Asyria (zob. Rdz 10, 8-12).
6 Wymagania Boga wobec Jego ludu
Werset 8 określa istotę prawdziwego kultu. Bóg nie uznaje żadnej namiastki. Chociaż ludzie próbują okupić się różnymi kosztownymi darami, Bóg widzi i ukarze ich oszukańcze praktyki, ich przemoc i nieuczciwość.
w. 5: Zob. Lb 22-24.
Szittim do Gilgal (5): tzn. w momencie przechodzenia przez Jordan (Joz 3-4).
Mój pierworodny… (7): ofiary z pierworodnych wkradły się do Izraela wraz z innymi pogańskimi praktykami w mrocznych czasach królów.
Omri… Achab (16): królowie Izraela znani z wprowadzenia kultu Baala.
7 Ciemność i światło
Micheasz obserwuje upadek społeczeństwa w swoim kraju. Zepsucie, które rozpoczęło się od warstw rządzących, ogarnęło cały naród. Rozpadają się wszystkie związki międzyludzkie. Nie liczą się już przyjaźń ani rodzina. Scena ludzkich wydarzeń pogrążyła się w ciemnościach. Ale tam, gdzie jest Bóg, świeci światło. Jemu można zaufać. Jego obietnica nie zawiedzie. On znowu odbuduje, znowu wyzwoli i w swojej współczującej miłości znowu przebaczy.
Stróż (4): prorocy mieli jak stróże ostrzegać przed nadchodzącym sądem (zob. Ez 3, 17-21).
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)