aktualizowano: 2024-05-17 21:28 Odsłon: 234

UWAGA!!

Ostrzeżenia przed oszustami

Policja w dalszym ciągu odnotowuje przypadki oszustw na osobach starszych dokonywanych na tzw. legendę, m.in.: „na wnuczka”, „na policjanta”, "na wypadek", czy "na pracownika banku". Ofiarami tych przestępstw najczęściej padają seniorzy, ale także osoby w średnim wieku. W celu wyłudzenia pieniędzy oszuści podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, pracowników banków czy nawet lekarzy. Przestępcy kontaktują się z losowo wybranymi ofiarami telefonicznie i przedstawiają nieprawdziwe historie, np. o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym lub udziale bliskiej osoby w wypadku samochodowym. Oszuści wprowadzają atmosferę presji czasu i ogromnych emocji po czym proszą o przekazanie pieniędzy, dokonanie przelewu lub nawet zachęcają do wzięcia pożyczki. Pieniądze te mają pomóc uratować życie najbliższym, pomóc im w rozwiązaniu poważnych kłopotów lub pomóc organom ścigania w zapobieżeniu defraudacji znacznych kwot zdeponowanych na kontach bankowych.

Policja prowadzi szeroko zakrojone działania profilaktyczne ostrzegające przed tego typu działaniami przestępców, jednak w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, kiedy seniorzy przekazują przestępcom zgromadzone przez siebie oszczędności.

 

Kuria metropolitalna w Szczecinie włącza się w proces informacyjny, pozwalający zapoznać się z tym zjawiskiem i wzmóc czujność przed tego typu oszustwami

Szanowni Państwo,

Wobec powyższego apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy o czujność i rozwagę!

Pamiętajmy:

- Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! 

- Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. 

- Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, pozostawienie ich we wskazanym miejscu, dokonania przelewu czy wzięcia pożyczki.

- Policja nigdy nie prosi telefonicznie o pomoc w schwytaniu przestępców, a także nie dzwoni i nie wysyła nikogo do przekazania kaucji w zamian za wyjście członka rodziny.

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nawet jeżeli twierdzą, że są znajomymi członków rodziny, policjantami czy pracownikami banku. 

- Zawsze weryfikuj informacje o trudnej sytuacji lub jakiejkolwiek potrzebie członka rodziny u innych osób.

 

Zachowaj czujność!

- Kiedy dzwoni osoba podająca się za policjanta, członka rodziny, pracownika banku lub przedstawiciela innej instytucji i domaga się pieniędzy, rozłącz połączenie, a następnie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub skontaktuj się z najbliższym członkiem rodziny, informując o zaistniałej sytuacji.

- Przestępcy podający się za policjantów często straszą swoje ofiary sankcjami karnymi za brak współpracy. Często w takich sytuacjach wręcz żądają, by nikomu nic nie mówić. Nie działaj pod presją czasu, nie daj się zastraszyć, zachowaj ostrożność i spokój. 

- Postępuj zgodnie z naszymi radami.

- Jeżeli w miejscu Twojego zamieszkania osobiście pojawi się nieumundurowana osoba, przedstawiająca się jako policjant, zażądaj okazania legitymacji policyjnej i potwierdź dane, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

- Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu! Nie pozwól, aby przestępcy zabrali oszczędności Twojego życia! 

- Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę.

- Zwracamy się także z apelem do osób młodych - informujcie swoich dziadków i rodziców o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Poinstruujcie najbliższych jak się zachować w sytuacji, kiedy ktoś dzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Pamiętajmy, że często od nas samych, od naszej rozwagi i przezorności zależy nasze bezpieczeństwo!

 

 

aktualizowano: 2024-05-17 21:28
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: