„Udali się też pośpiesznie i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę” (Łk 2,16)
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Łk 2, 16-21)
W rozpoczynający się dziś nowy rok, który w Kościele jest kolejnym Rokiem Jubileuszowym, wkraczamy z Maryją, Matką Syna Bożego i naszego Pana Jezusa Chrystusa. W centrum Ewangelii znajduje się Dziecię i Jego Matka Maryja, która roztacza nad Nim pełną miłości macierzyńską opiekę.
Ewangelista mówi, że pasterze udali się pośpiesznie (w. 16) do Betlejem, gdyż jak przypomina św. Ambroży, „nikt […] Chrystusa leniwie nie szuka” („Wykład Ewangelii według św. Łukasza 2, 4, 53).
Już wcześniej powiedzieliśmy, że po zwiastowaniu Maryja udała się z pośpiechem (1, 39) w odwiedziny do św. Elżbiety. Człowiek, który pozwolił Bogu wejść do swego serca, przeżywa z radością nawiedzenie ze strony Pana i ta radość go uskrzydla. W ST obrzezanie było obrzędem, przez który mężczyzna stawał się częścią narodu wybranego. Bóg nakazał je Abrahamowi jako znak przymierza z nim i jego potomstwem (Rdz 17, 9-14). Obejmowało ono zabieg wykonywany na ciele, błogosławieństwo i nadanie imienia. Tak, jak w innych przypadkach (2, 22-24.41), Józef i Maryja wypełniają swoje obowiązki wobec Prawa jak pozostałe rodziny izraelskie. Ten akt wskazuje na włączenie Jezusa do Jego ludu. Na Soborze Jerozolimskim około 49 r. apostołowie znieśli konieczność tego dawnego obrzędu, zastąpionego przez chrzest, przez który chrześcijanin zostaje włączony do Kościoła – nowego Ludu Bożego (por. Dz 15, 1-21; KKK 527; BN, komentarz do Łk 2, 16-21).
Św. Papież Jan Paweł II, głosząc homilię w tę uroczystość w 1984 r., tak powiedział: „Dzisiaj uwaga Kościoła – pełna najwyższej czci i miłości – koncentruje się na Macierzyństwie Bogarodzicy – Theotokos: tej, która Synowi Bożemu dała ludzką naturę i ludzkie życie. Przez Nią wypowiadamy dzisiaj Imię Jezus – gdyż w tym dniu nadano to Imię Synowi Maryi. Przez Nią też – i z Nią razem – wołamy w tym Imieniu na początku Nowego Roku: „Bóg miłosierny niech nam błogosławi”. Pragniemy tym wołaniem w jedności z Bogarodzicą uprosić wszelkie dobro w wielkiej rodzinie ludzkiej, a uprzedzić zło – wszelkie zło. Wołamy więc w Imię Jezusa, które znaczy „Zbawiciel” – i wołamy w jedności z Matką, którą tradycja Kościoła nazywa „Wszechmocą błagającą” (Omnipotetia supplex). Czcimy to macierzyństwo w pierwszy dzień Nowego Roku. Pragniemy bowiem, aby na tym nowym etapie ludzkiego czasu Maryja otwierała Chrystusowi drogę do ludzkości tak, jak otwarła w noc Bożego Narodzenia (Homilia 1 I 1984).
Módl się za nami, Święta Bożą Rodzicielko, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych!
Marek Stankiewicz