1 List do Koryntian (c.d.)
7 Pytania w sprawie małżeństwa
Koryntianie postawili sześć pytań dotyczących celibatu i małżeństwa. Niektóre są odbiciem greckiej tendencji do uważania fizycznej strony egzystencji za złą.
8 Mięso ofiarowane bożkom; zwyczaje społeczne
W Koryncie trudno było zerwać definitywnie z pogaństwem. Kluby i grupy społeczne spełniały swoje społeczne funkcje w świątyniach. Większa część sprzedawanego mięsa była przedtem ofiarowana bożkom. Niektórzy chrześcijanie przekonani o „nicości” bożków bez niepokoju sumienia jedli mięso i uczestniczyli w bankietach urządzanych przez stowarzyszenia, ale inni mieli skrupuły. Wolność jest słuszna, mówi Paweł, ale nikt nie powinien korzystać z osobistej wolności kosztem sumienia innych.
9 Wyrzeczenie się swoich praw
Paweł powołuje się na własny przykład, aby przybliżyć tę naukę swoim czytelnikom. Jeżeli komukolwiek należą się prawa, to na pewno apostołowi. On jednak wyrzekł się prawa do zabrania „ze sobą niewiasty-siostry”, jak czynią inni. Są sprawy ważniejsze niż prawa. On chętnie ogranicza swoją wolność, aby pozyskać więcej ludzi dla Chrystusa.
Zapasy (zawody sportowe) (24-27): igrzyska istmijskie (ustępujące tylko olimpijskim) odbywały się co trzy lata w Koryncie. Każdy zawodnik przechodził przedtem dziesięciomiesięczny ostry trening, przygotowując się do zdobycia zwycięskiego wieńca. Paweł boi się nie utraty zbawienia, ale tego, że nie zdobędzie „wieńca”
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)