Galerie 2021-02-27 wyświetleń: 526

2021.02.27. – 34. rocznica śmierci ks. F. Blachnickiego

W 34. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego członkowie wspólnoty Domowego Kościoła rejonu Bukowe zgromadzili się na Eucharystii. W jej trakcie modlono się o rychłą beatyfikację Założyciela Ruchu Światło-Życie, a także polecano Bogu wspólnotę rejonu. Warto również wspomnieć, iż w roku 2021 przypada 100 rocznica urodzin ks. Blachnickiego.

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. To barwna postać, której naznaczone cierpieniem i poświęceniem życie Bóg wykorzystał do krzewienia misyjnego posłannictwa Kościoła.

Blachnicki uczestniczył w kampanii wrześniowej, podczas której trafił do niewoli. Uciekł z niej i rozpoczął działalność konspiracyjną. Ponownie aresztowany i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (numer obozowy 1201), gdzie przebywał przez 14 miesięcy, z czego 9 w kompanii karnej, w bloku 13. oraz prawie miesiąc w bunkrze, w którym zginął o. Maksymilian Kolbe. W 1941 r. został skazany na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność konspiracyjną przeciw Trzeciej Rzeszy. Oczekując w katowickim więzieniu na wykonanie wyroku 17 czerwca przeżył swoje nawrócenia – wydarzenie to, jak sam wspominał, było jednym z najważniejszych w jego życiu.

W sierpniu 1942 r., po prawie 5 miesiącach spędzonych w celi śmierci, został ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono mu na 10 lat więzienia, które miał odbyć po zakończeniu wojny. Do kwietnia 1945 r. przebywał w niemieckich hitlerowskich obozach i więzieniach: w Raciborzu, Rawiczu, Börgermoor, Zwickau i Lengenfeldzie (KL Flossenbürg).

Po zakończeniu II wojny światowej w sierpniu wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ukończył je, a święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Stanisława Adamskiego w czerwcu 1950 r.

To tylko fragment drogi Franciszka Blachnickiego ku kapłaństwu. W nim rozwinął swe liczne talenty. Intelekt, entuzjastyczna potrzeba działania, a przede wszystkim głęboka wiara w Boga uzdalniały go do podejmowania różnych dzieł, skutkujących przemianą i nawróceniem tysięcy serc poszukujących Bożej prawdy. To organizator m.in. Krucjaty Trzeźwości, założyciel Ruchu Światło-Życie, twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów. Także założyciel wspólnot życia konsekrowanego: Instytutu Niepokalanej, Matki Kościoła czy Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.

[…]

W niejasnych okolicznościach zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jego szczątki w kwietniu 2000 r. przeniesiono do Krościenka i złożono w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. W latach 2001-2005 wykazano, że ks. Blachnicki był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem jego najbliższych współpracowników, małżeństwa Jolanty i Andrzeja Gontarczyków, którzy okazali się tajnymi współpracownikami SB. Wskazywano, że mógł umrzeć na skutek otrucia. Jednak w lipcu 2006 r. śledztwo umorzono. W kwietniu 2020 r. pion śledczy IPN w Katowicach postanowił podjąć umorzone śledztwo dotyczące okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego…

Fot. K. Karut, M. Torbacka

 

aktualizowano: 2021-02-28 11:55
cofnij drukuj do góry
Wszystkich albumów: