ost. aktualizacja: 2019-05-21 18:57 Odsłon: 3592

Pielgrzymka w 160. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes 03-09.08.2018

Maryjnie - jubileuszowo - pątniczo

Wspomnienie w rok po...

3 sierpnia 2018 r. w godzinach nocnych grupa naszych parafian pod opieką duszpasterską ks. Pawła Gulickiego udała się na pielgrzymkę autokarową, której głównym punktem było uczestniczenie w bogatej liturgii Eucharystii i procesji ze świecami w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes.

FOTO GALERIA

W drodze do Lourdes nawiedziliśmy jedną z najsłynniejszych katedr w kraju - narodowe sanktuarium, miejsca chrztu Chlodwiga i koronacji wielu królów, jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki gotyckiej XIII w. - katedrę Notre Dame w Reims.

Następnie przejechaliśmy do Lourdes, do miejsca gdzie 11 lutego 1858 r. św. Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boska. Tam wzięliśmy udział w drodze krzyżowej, procesji z lampionami, jak również w Mszy świętej w Grocie Objawień. Był również czas na indywidualną modlitwę i możliwość kąpieli w wodzie ze źródła w grocie Massabielle, która stała się znakiem Bożego działania. W pobliżu pobudowano specjalne baseny, w których każdego roku, po modlitwie, zanurzają się setki tysięcy pielgrzymów. Następują tam wtedy cudowne uzdrowienia fizyczne i duchowe.

Po całodziennym pobycie i noclegu w Lourdes udaliśmy się w dalszą drogę, do Carcassonne - to wspaniała średniowieczna fortyfikacja, zamek i miasteczko otoczone podwójnym murem z basztami. Już stojąc przed główną bramą wejściową ma się wrażenie, że w magiczny sposób zostaliśmy przeniesieni do czasów średniowiecza. Spacerując po miasteczku dotarliśmy do jego dwóch cennych zabytków: zamku (Château Comtal, XIII w.) oraz bazyliki (Basilique Saint-Nazaire, XI – XIV w.). Całość wpisana oczywiście na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem programu był Avignon - siedziba papieży w latach 1309-1377 (okres nazywany niewolą awiniońską papieży). Pałac papieski w Awinion to największy gotycki zamek w Europie otoczony murami z XIV w., długimi na 4,5 km. Kolejnym elementem charakterystycznym miasta jest najbardziej znany most na świecie - most w Awinion (fr. Pont Saint-Benezet, most św. Benedykta z Awinionu) zwany także mostem awiniońskim, który jest faktycznie tylko fragmentem mostu. Zbudowany w XII w. łączył oba brzegi Rodanu. Z dziewięciuset metrowej budowli przetrwały do dzisiaj tylko cztery przęsła (z 22.) i kapliczka św. Mikołaja, w której znajdował się grobowiec Benedykta. Resztę zniszczyły wody Rodanu, a mostu nie odbudowano po powodzi w XVII w.

Po zwiedzaniu Avignon udaliśmy się do Nicei - stolicy Lazurowego Wybrzeża. Spacerowaliśmy długą na 7 km Promenadą Anglików oraz zażywaliśmy słonecznych i morskich kąpieli.

Zregenerowawszy siły nad Morzem Śródziemnym, pojechaliśmy do drugiego pod względem popularności i położonego najwyżej na świecie (na wysokości 1820 m n.p.m.) sanktuarium maryjnego Francji, do La Salette, gdzie dwójce małych pastuszków - 14-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud - 19 września 1846 r. na miejscowej górze ukazała się Matka Boska. Według relacji dzieci była to lśniąca kobieta niezwykłej piękności, na której szyi znajdował się krzyż z Jezusem Chrystusem z zawieszonymi na nim narzędziami męki - młotkiem i obcęgami. W pobliżu miejsca objawienia wytrysnęło wkrótce cudowne źródełko, z którego woda płynie nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Po wizycie w La Salette przejechaliśmy do Włoch, do Turynu, gdzie od roku 1578 w tamtejszej katedrze przechowywana jest jedna z najcenniejszych relikwii Kościoła  katolickiego - Całun Turyński.

W ostatnim dniu naszego pielgrzymowania udaliśmy się do Mediolanu, drugiego co do wielkości miasta we Włoszech, tam zwiedzaliśmy katedrę pw. Narodzin św. Marii (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano) –  marmurową budowlę gotycką, jedną z najbardziej znanych we Włoszech i Europie. Należy do największych kościołów na świecie (dł. 157 m, szer. 93 m). Brązowe drzwi wejściowe ozdobione są płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maryi, św. Ambrożego i dziejów miasta. Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu znajduje się wieżyczka, zwieńczona widoczną z daleka, złoconą figurą Madonny. Po nawiedzeniu katedry przeszliśmy przez Galerię Wiktora Emanuela II (przepiękny pod względem architektonicznym obiekt pełni funkcję czegoś w rodzaju luksusowej galerii handlowej) pod najsłynniejszą scenę operową w Mediolanie i we Włoszech, jedną z najsłynniejszych na świecie – La Scala.

Po noclegu w okolicach Mediolanu udaliśmy się w drogę powrotną do Polski...

Spisał niniejsze - Uczestnik

 

ost. aktualizacja: 2019-05-21 18:57
cofnij drukuj do góry