Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Z Ewangelii według św. Jana:
A obok krzyża Jezusowego stały: Matka jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19, 25-27).
W osobie umiłowanego ucznia Jezus powierza macierzyńskiej miłości swej Matki wszystkie dzieci Kościoła. Kieruje też do Jana słowa, które wyrażają Jego wolę: „Oto Matka twoja”, pragnąc, aby on nie tylko zaopiekował się Maryją, ale by uznał Ją za swoją Matkę! Są to słowa Jezusa o ogromnym znaczeniu dla wszystkich wierzących. Rozważając je w dzisiejszą uroczystość trzeba odnieść je koniecznie do siebie, aby na nowo odkryć rolę Matki Bożej w tej pielgrzymce Ludu Bożego, w której i ja uczestniczę. Kim jest dla mnie Maryja, Matka Syna Bożego i Królowa nieba i ziemi? Czy rzeczywiście oddałem całe swoje życie Maryi, by to Ona mnie prowadziła do Jezusa? Czy ja, dziecko polskiego narodu, który słynie ze swej maryjnej pobożności, mam również swój wkład w szerzenie jej kultu? „Oto Matka twoja!” – mówi Jezus dziś do nas. Niech te słowa staną się zachętą do przyjęcia Maryi jako Matki, abyśmy mogli szczerze odpowiedzieć na Jej macierzyńską miłość i wypełnić wolę naszego Pana.
1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski:
Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico! Ja , Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram.[…] A ponieważ nadzwyczajnymi dobrodziejstwami Twymi zniewolony pałam wraz z narodem moim, nowym a żarliwym pragnieniem poświęcenia się Twej służbie, przyrzekam przeto, tak moim jak senatorów i ludów moich imieniem, Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu, Jezusowi Chrystusowi, że po wszystkich ziemiach królestwa mojego cześć i nabożeństwo ku Tobie szerzyć będę. […] Ty zaś, o najlitościwsza Królowo i Pani, jakoś mnie, senatorów i stany królestwa mego myślą tych ślubów natchnęła, tak i spraw, abym u Syna twego łaskę wypełnienia ich uzyskał.
Pani, Królowo naszego narodu,
Jesteś od wieków ostoją i mocą
Tych, którzy w Tobie złożyli nadzieję.
Bogurodzico.
Idziesz przed nami jak obłok świetlany,
Swoją jasnością wskazując nam drogę
Wiary, jedności, pokoju i zgody,
Bogurodzico.
Ochroń nas Matko, przed naszą słabością,
Bądź z Twoim ludem, gdy próba nadejdzie,
Uczyń nas wszystkich świątynią Jezusa,
Bogurodzico.
Ojcu, Synowi, Duchowi Świętemu,
Bogu Jednemu niech będzie na wieki
Cześć i podzięka za nasza Królową,
Bogurodzicę. Amen.
(z hymnu brewiarzowego)
Marek Stankiewicz