2 List do Koryntian (c.d.)
10-12, 13 Paweł odpowiada swoim przeciwnikom
Paweł przechodzi teraz do sprawy tej wrogiej mniejszości w Koryncie, która podważyła jego autorytet i poddała krytyce jego postępowanie. Wydaje się, że chodzi tu o kontynuację dawnych rywalizujących grup, o których mówi 1 Kor 1-4, zwłaszcza grupy prożydowskiej. Ich stronnicy okazują tę samą zarozumiałość, te same błędne zasady myślenia i atakują Pawła ze wszystkich stron:
Paweł odpowiada na zarzuty, ukazując ich powierzchowność.
Król Aretas (11, 32): Aretas IV, król nabatejski (jego królestwo rozciągało się od Eufratu do Morza Czerwonego) od 9 r. przed Chr. do 40 r. po Chr. Jego rezydencją była Petra. Namiestnik działał w porozumieniu z Żydami (zob. Dz 9, 22-25).
Widzenia i objawienia (12, 1): wiemy o trzech widzeniach z Dz: na drodze do Damaszku (9, 4 nn); w domu Judy (9, 12); i w świątyni z Jerozolimie (22, 17 nn).
Człowiek w Chrystusie (12, 2-3): tzn chrześcijanin. Paweł mówi o sobie. Przed czternastu laty: 41-42 r., sześć albo siedem lat po nawróceniu Pawła, ale przed wielkimi wyprawami misyjnymi do pogan. Trzecie niebo: w języku hebrajskim wyrażenie to znaczy rzeczywiste znajdowanie się w obecności Boga. Paweł opisuje najbardziej wysublimowane doświadczenie, jakie można sobie wyobrazić.
Oścień dla ciała (12, 7): być może jakaś fizyczna dolegliwość (bolesna choroba oczu albo malaria) albo aluzja do opozycji, jaką wciąż napotykał. W każdym razie było to stałe źródło bólu i depresji – dzieło Szatana – i jednocześnie narzędzie, jakim Bóg posługiwał się, żeby utrzymać go w pokorze i zademonstrować swoją moc.
(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)