Ogłoszenia

Za tydzień przeżywać będziemy Niedzielę Palmową czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczynamy nią obchody WIELKIEGO TYGODNIA. Wg tradycji przynosimy
do poświęcenia palmy. Przed Mszą św. będzie można nabyć palmy przygotowane przez wspólnoty parafialne.
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 16.00 w świetlicy przygotowywane będą palmy do sprzedaży. ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PRZYGOTOWANIE PALM.
W poniedziałek przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP, Msze święte o godz. 8.00 i 18.00 (Msza imieninowa ks. Proboszcza Józefa).

 

 

czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2017-12-30 16:17 Odsłon: 201

Boże Narodzenie czy boże narodzenie?

Niech się serca otworzą!

Tak jak każdego roku świętujemy Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym 25 grudnia Kościół na cały świecie oddaje cześć Bogu, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Przeżywamy Tajemnicę Wcielenia Słowa. Jest to święto na wskroś religijne, w centrum którego znajduje się Jezus Chrystus zrodzony z Dziewicy Maryi. Przyszedł żeby nas wyzwolić z grzechu i wprowadzić do królestwa niebieskiego. Dlatego też uroczystość ta jest dla wierzących źródłem radości i nadziei. Czasem, w którym wzrasta nasza wrażliwość na drugiego człowieka, czasem umacniania więzi rodzinnych, spędzonym przy zastawionych stołach i obdarowywania się prezentami. Dbamy też o to, aby nie zabrakło opłatka, bo trzeba sobie złożyć życzenia z tej okazji. Tak się dzieje, że w tym czasie otwieramy szerzej nasze serca i jesteśmy w stanie dać z siebie więcej, aniżeli zazwyczaj. I nie jest to magia czy jakiś zaczarowany okres w naszym życiu, kiedy pragniemy przeskoczyć naszą codzienność, zdobywając się na coś niezwykłego. Myślę, że to jest zwyczajne działanie Boga. Bóg nas dotyka swoją łaską, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Z pewnością jest to rzecz zdumiewająca, jak wiele dobra jesteśmy zdolni w tym czasie uczynić. Choćby akcja „Szlachetna paczka”. I to jest piękne, bardzo potrzebne i szlachetne.

Nasze człowieczeństwo osiąga swój pełny wymiar. To jest ważne, ale są rzeczy jeszcze ważniejsze. Uroczystość Bożego Narodzenia nie może być tylko hasłem do wzmożonej szlachetnej aktywności. Idzie o to, aby Słowo stało się ciałem w naszych sercach. Żeby te serca były szeroko otwarte na siostrę i brata nie tylko okazjonalnie, nie tylko przez rok, ale tak długo, jak biją one w ludzkich piersiach. Żeby były hojne i gotowe do stawania się darem zawsze i w każdej sytuacji.

 

Aby świąteczna biesiada była dodatkiem

Istotą świąt Bożego Narodzenia nie jest ani wieczerza wigilijna, ani choinka, ani prezenty.

To Jezus Chrystus stoi w centrum tej uroczystości i Jemu należy się całe moje serce. Jemu trzeba dać pierwszeństwo, Jego przyjąć, z Nim przeżywać ten uroczysty czas Jego narodzin.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: obchodzimy urodziny naszego dziecka, a ono zostało wyproszone z mieszkania, stoi na klatce schodowej. Podobnie jest, kiedy przeżywamy Boże Narodzenie jako wydarzenie kulturowe, odarte z religijnej głębi. Obchodzimy narodziny Dziecka, które wyrzuciliśmy za drzwi. Co więc świętujemy? Czy jest to Boże Narodzenie, które uroczyście obchodzimy w Kościele? Czy raczej przeżywamy swoje „boże narodzenie”, według swojego rytu? Koniecznie trzeba wyrzucić grzech ze swego serca, a przyjąć Jezusa, aby w zgodzie z własnym sumieniem obchodzić Boże Narodzenie, jako wydarzenie w historii zbawienia.

Trzeba doświadczyć najpierw duchowych narodzin Słowa w swoim sercu, ażeby to święto trwało we mnie nieustannie, a nie tylko przez dzień czy dwa. Nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz tak napisał w jednym ze swoich wierszy:

„Wierzysz, że Bóg narodził się w betlejemskim żłobie?
Lecz biada ci człowieku, jeśli nie narodził się w tobie”

Marek Stankiewicz

aktualizowano: 2017-12-30 16:17
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone