Ogłoszenia

«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi». J 16, 12 - 15
 
czytaj więcej »

Z pielgrzymią wizytą w Lourdes

ost. aktualizacja: ponad 2 tygodnie temu, 2019-05-21 Odsłon: 35

Pielgrzymka w 160. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes 03-09.08.2018

Maryjnie - jubileuszowo - pątniczo

Wspomnienie w rok po...

3 sierpnia 2018 r. w godzinach nocnych grupa naszych parafian pod opieką duszpasterską ks. Pawła Gulickiego udała się na pielgrzymkę autokarową, której głównym punktem było uczestniczenie w bogatej liturgii Eucharystii i procesji ze świecami w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes.

FOTO GALERIA

W drodze do Lourdes nawiedziliśmy jedną z najsłynniejszych katedr w kraju - narodowe sanktuarium, miejsca chrztu Chlodwiga i koronacji wielu królów, jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki gotyckiej XIII w. - katedrę Notre Dame w Reims.

Następnie przejechaliśmy do Lourdes, do miejsca gdzie 11 lutego 1858 r. św. Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boska. Tam wzięliśmy udział w drodze krzyżowej, procesji z lampionami, jak również w Mszy świętej w Grocie Objawień. Był również czas na indywidualną modlitwę i możliwość kąpieli w wodzie ze źródła w grocie Massabielle, która stała się znakiem Bożego działania. W pobliżu pobudowano specjalne baseny, w których każdego roku, po modlitwie, zanurzają się setki tysięcy pielgrzymów. Następują tam wtedy cudowne uzdrowienia fizyczne i duchowe.

Po całodziennym pobycie i noclegu w Lourdes udaliśmy się w dalszą drogę, do Carcassonne - to wspaniała średniowieczna fortyfikacja, zamek i miasteczko otoczone podwójnym murem z basztami. Już stojąc przed główną bramą wejściową ma się wrażenie, że w magiczny sposób zostaliśmy przeniesieni do czasów średniowiecza. Spacerując po miasteczku dotarliśmy do jego dwóch cennych zabytków: zamku (Château Comtal, XIII w.) oraz bazyliki (Basilique Saint-Nazaire, XI – XIV w.). Całość wpisana oczywiście na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem programu był Avignon - siedziba papieży w latach 1309-1377 (okres nazywany niewolą awiniońską papieży). Pałac papieski w Awinion to największy gotycki zamek w Europie otoczony murami z XIV w., długimi na 4,5 km. Kolejnym elementem charakterystycznym miasta jest najbardziej znany most na świecie - most w Awinion (fr. Pont Saint-Benezet, most św. Benedykta z Awinionu) zwany także mostem awiniońskim, który jest faktycznie tylko fragmentem mostu. Zbudowany w XII w. łączył oba brzegi Rodanu. Z dziewięciuset metrowej budowli przetrwały do dzisiaj tylko cztery przęsła (z 22.) i kapliczka św. Mikołaja, w której znajdował się grobowiec Benedykta. Resztę zniszczyły wody Rodanu, a mostu nie odbudowano po powodzi w XVII w.

Po zwiedzaniu Avignon udaliśmy się do Nicei - stolicy Lazurowego Wybrzeża. Spacerowaliśmy długą na 7 km Promenadą Anglików oraz zażywaliśmy słonecznych i morskich kąpieli.

Zregenerowawszy siły nad Morzem Śródziemnym, pojechaliśmy do drugiego pod względem popularności i położonego najwyżej na świecie (na wysokości 1820 m n.p.m.) sanktuarium maryjnego Francji, do La Salette, gdzie dwójce małych pastuszków - 14-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud - 19 września 1846 r. na miejscowej górze ukazała się Matka Boska. Według relacji dzieci była to lśniąca kobieta niezwykłej piękności, na której szyi znajdował się krzyż z Jezusem Chrystusem z zawieszonymi na nim narzędziami męki - młotkiem i obcęgami. W pobliżu miejsca objawienia wytrysnęło wkrótce cudowne źródełko, z którego woda płynie nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Po wizycie w La Salette przejechaliśmy do Włoch, do Turynu, gdzie od roku 1578 w tamtejszej katedrze przechowywana jest jedna z najcenniejszych relikwii Kościoła  katolickiego - Całun Turyński.

W ostatnim dniu naszego pielgrzymowania udaliśmy się do Mediolanu, drugiego co do wielkości miasta we Włoszech, tam zwiedzaliśmy katedrę pw. Narodzin św. Marii (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano) –  marmurową budowlę gotycką, jedną z najbardziej znanych we Włoszech i Europie. Należy do największych kościołów na świecie (dł. 157 m, szer. 93 m). Brązowe drzwi wejściowe ozdobione są płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maryi, św. Ambrożego i dziejów miasta. Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu znajduje się wieżyczka, zwieńczona widoczną z daleka, złoconą figurą Madonny. Po nawiedzeniu katedry przeszliśmy przez Galerię Wiktora Emanuela II (przepiękny pod względem architektonicznym obiekt pełni funkcję czegoś w rodzaju luksusowej galerii handlowej) pod najsłynniejszą scenę operową w Mediolanie i we Włoszech, jedną z najsłynniejszych na świecie – La Scala.

Po noclegu w okolicach Mediolanu udaliśmy się w drogę powrotną do Polski...

Spisał niniejsze - Uczestnik

 

ost. aktualizacja: ponad 2 tygodnie temu, 2019-05-21
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone