Ogłoszenia

ALLELUJA!!! Niech Chrystus Zmartwychwstały wydobywa nas z grobu naszych grzechów i odnowi w nas nadzieję Nowego Życia! 

czytaj więcej »

Aktualności

aktualizowano: 2018-04-30 17:27 Odsłon: 166

Przewodnik po Biblii – część CLVI

Koniec Hamana

Est 5 Uczta Estery

Król udziela jej audiencji. Estera działa jednak rozważnie i zaprasza króla i Hamana na obiad. W miłej poobiedniej atmosferze Estera zaprasza obu na drugie przyjęcie. Haman nic nie podejrzewając i nic nie wiedząc o pokrewieństwie łączącym Esterę z Mardocheuszem, czuje się wielce pochlebiony. Wraca do domu i każe  postawić szubienicę przewyższającą mury miasta, na której zamierza powiesić swojego wroga.

6 Wywyższenie Mardocheusza

Bezsenna noc króla i przeczytanie przez niego kroniki dworskiej nadają sprawom nowy obrót. Upokorzony Haman zmuszony jest oddać  swojemu wrogowi wszystkie zaszczyty i honory, które miały przypaść w udziale jemu samemu. Jego przesądni doradcy widzą w tym wydarzeniu początek jego upadku.

7 Zdemaskowanie podłości Hamana

Nazajutrz wieczorem po uczcie, Estera wypowiada swoja prośbę. Haman traci głowę, rzuca się do nóg królowej, która akurat spoczywa na łożu. Król traktuje ten gest Hamana jako próbę zgwałcenia królowej w jego obecności. Ironia losu osiąga szczyt, kiedy Haman kończy życie powieszony na szubienicy, którą sam przygotował dla swojego wroga.

Twarz Hamana zakryto (8): na znak wyroku śmierci.

(„Przewodnik po Biblii”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997 r.)

 

aktualizowano: 2018-04-30 17:27
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone