Ogłoszenia

Zgodnie z obowiązującymi wymogami, biorąc udział Mszach św. i nabożeństwach w kościele mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Dbając o swoje bezpieczeństwo pamiętajmy o stosownych odległościach w czasie liturgii oraz w czasie podchodzenia do Komunii Świętej.

czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: 2019-06-15 10:16 Odsłon: 321

Słownik pojęć i symboli liturgicznych

E, jak… egzorcyzm

To działanie składające się ze słów i gestów (nałożenie rąk, pokropienie wodą święconą i inne), poprzez które Kościół w imię Boga wyzwala i chroni chrześcijan od złego ducha. Egzorcyzm jest udziałem w zwycięstwie Chrystusa nad szatanem (Góra Kuszenia, misterium paschalne). Posoborowy obrzęd egzorcyzmu zatwierdzony został w 1998 r. (wyd. pol. Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne, Katowice 2002).

Stosowanie egzorcyzmu pełni także szrszą rolę. Wobec upowszechniającego się hołdowania idolom (z gr. eidolon – obraz, postać, wizerunek, widmo, zjawa, czczy pozór), wprowadzania wierzących w świat pozorów, pozornej rzeczywistości, przy niebezpieczeństwie relatywizowania zła, brania Boga w nawias, przy interpretacji świata, tym mocniej rysuje się konieczność „odróżniania duchów”, konieczność wyartykułowania zła.

Kardynał Joseph Ratzinger pisał: „Jeśli stawia się pytanie, czy diabeł jest osobą, należałoby słusznie odpowiedzieć, że jest on nie-osobą, rozpadem, rozkładem istoty osoby. Dlatego szczególną jego cechą jest to, że pokazuje się bez twarzy, że jego nierozpoznawalność stanowi jego prawdziwą i własną siłę” (cyt. Za: Giacomo Panteghinui, Aniołowie i demony. Powrót tego, co niewidzialne, przekł. Bruno Adam Gancarz, Kraków 2001, s. 74-87). Egzorcyzm stanowi sacramentale (nie jest sakramentem), ale może go sprawować biskup, prezbiter.

Egzorcyzm tzw. mały (minor) w sakramencie chrztu w odniesieniu do dziecka, nie jest egzorcyzmem w ścisłym znaczeniu, jest to prośba, by Pan na przyszłość zachował daną osobę od wpływów złego. Modlitwa ta łączy się z nałożeniem rąk na dziecko.

aktualizowano: 2019-06-15 10:16
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone