Ogłoszenia

     W związku z nowymi przepisami sanitarno – epidemiologicznymi planujemy dodatkowy, wcześniejszy termin Pierwszej Komunii Świętej na niedzielę 21.06. Spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci komunijnych, którzy zdecydują się na ten termin w przyszłą niedzielę 07.06 po Mszy św. o godz. 13:00. Przypominamy, że uroczystości Komunijne zaplanowane na 20.09 i 27.09 pozostają  bez zmian.
    W czwartek 11.06 Uroczystość Bożego Ciała – Msze św. według porządku niedzielnego. Planujemy procesje Eucharystyczne wokół kościoła po Mszach Świętych do południa.
czytaj więcej »

Kącik liturgiczny

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2020-05-23 Odsłon: 36

Słownik pojęć i symboli liturgicznych

K, jak… komunikant

Nazwa fragmentu konsekrowanego chleba, w formie okrągłej, podawanego przy komunii, stąd nazwa komunikant. Do IX w. do Komunii świętej był używany chleb codzienny, kwaszony. Przejście na chleb niekwaszony pociągało za sobą pewne trudności: wysuszenie, trudności w łamaniu, stąd pojawiły się małe okrągłe fragmenty, stosowane i do komunii, i do przechowywania w tabernakulum w cyborium. Sobór Watykański II opowiedział się za doskonalszym udziałem w Eucharystii, wskazując przyjmowanie komunii z chleba konsekrowanego w danej Eucharystii (nie z tabernakulum). Wskazuje to na Eucharystię, która jest darem ofiarnym, ale także ucztą ofiarną, w której Pan daje uczestnikom samego siebie. Równocześnie zaznaczono, że hostie powinny być większego formatu, by można było dokonać łamania: Wypada, aby ze względu na czytelność znaku pewne części chleba eucharystycznego pochodzące z jego połamania były rozdzielane podczas komunii przynajmniej niektórym wiernym, nie wyklucza się jednak małych hostii, gdy wymaga tego większa liczba przyjmujących Komunię świętą lub inne racje duszpasterskie” (OWMR nr 321); Instrukcja Kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów Redemptionis Sacramentum, O tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią (2004, nr 59).

 

aktualizowano: ponad tydzień temu, 2020-05-23
Wszystkich rekordów:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Szczecinie
ul. Kolorowych Domów 2, 70-781 Szczecin, tel. , fax.
2013 © Wszelkie prawa zastrzeżone